
Regeneracja płuc po COVID-19
Koronawirus jest tematem, który zdominował dyskusje publiczne i prywatne. Pacjenci, którzy przeszli tę chorobę, niestety jeszcze długo po wyleczeniu muszą się często zmagać z różnymi dolegliwościami, również związanymi z uszkodzeniem dróg oddechowych. Oczywiście wśród wielu ozdrowieńców badania obrazowe nie wykazują żadnych zmian po przejściu choroby w stosunku do tego przed zapadnięciem na nią. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zmiany nastąpiły? Jak zregenerować płuca po koronawirusie?

Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży i planujących ciążę
Podwyższone ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciąże jest powodem do wielu obaw o zdrowie i może stanowić poważny problem kliniczny. Dotyczy to aż 6 – 10% ciąż i w najgorszym przypadku może stać się nawet źródłem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Podczas ciąży nadciśnienie może być przyczyną licznych powikłań, prowadząc również do stanu przedrzucawkowowego lub rzucawki. Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym u kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciążę?

Czy maseczki uchronią nas przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2?
Światowa Organizacja Zdrowia od początku szalejącej na świecie pandemii COVID-19 przestrzega, że noszenie maseczek jest jednym z najważniejszych czynników chroniących ludzi przed transmisją wirusa i przed zakażeniem. Maski mogą być zarówno ochroną osób zdrowych przed chorymi, jak i mogą (powinny!) być stosowane przez zakażonych w celu zminimalizowania roznoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak wzmacniać odporność w czasie sezonu grypowego?
Sezon jesienno-zimowy oraz okres wczesnej wiosny to momenty, w których ludzie są szczególnie narażeni na infekcje wirusowe. Najpopularniejszą chorobą związaną z aktywnością różnego rodzaju względnie bezpiecznych dla życia wirusów jest powszechna grypa.

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi – dlaczego jest tak istotny?
Samodzielny pomiar ciśnienia krwi jest nawet ważniejszym elementem leczenia i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, niż odwiedzanie specjalisty w gabinecie! Niestety wiele osób wciąż zapomina o tym, że poprzez to nieinwazyjne, proste i szybkie do przeprowadzenia badanie można w znacznym stopniu zadbać o swoje zdrowie i życie. Dlaczego warto zainwestować w ciśnieniomierz i używać go regularnie w domowym zaciszu?

Inhalacje i specjalistyczne leczenie po przejściu COVID-19 – jakie mogą być długotrwałe skutki infekcji SARS-CoV-2?
Pacjenci, którzy przeszli chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, często jeszcze przez długi czas po wyleczeniu cierpią na różnego rodzaju dolegliwości. Należą do nich zwłaszcza problemy z oddychaniem i znaczne pogorszenie kondycji płuc w kontekście uprawiania jakiegokolwiek wysiłku.

Smog a nawilżanie i oczyszczanie powietrza – czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt?
Polska to jeden z krajów Europy, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. Z tego powodu dziesiątki tysięcy ludzi rocznie chorują i umierają na przykład na raka płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę czy nawet udar mózgu i chorobę Alzheimera. Niestety wraz z postępującym zanieczyszczeniem powietrza nie wrasta świadomość Polaków na temat smogu, jego składu, szkodliwości poszczególnych związków w niego wchodzących, a także czynników zwiększających ilość niebezpiecznych dla życia substancji w powietrzu.

Zastosowanie pulsoksymteru w czasie pandemii koronawirusa
Całkiem niedawno Polskę obiegła informacja, że jednym z pomysłów walki z koronawirusem jest pulsoksymetr, a Ministerstwo Zdrowia ma zaopatrzyć nawet 100 000 pacjentów w te urządzenia. Czym jest pulsoksymetr i jak może on przyczynić się do ochrony naszego zdrowia podczas szalejącej pandemii COVID-19?

Podręczny monitor EKG – małe urządzenie o dużym znaczeniu
Monitory EKG, to urządzenia do badania pracy serca i wykrywania ewentualnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Te kompaktowe, do użytku domowego, często nie większe niż karta kredytowa, dzięki temu, że mogą być zawsze pod ręką, potrafią uratować życie. Osobom, które mają za sobą incydenty sercowe lub cierpią na choroby kardiologiczne, dają możliwość bardzo szybkiej i łatwej kontroli pracy serca. Działanie monitorów służy zarówno skuteczniejszemu leczeniu, ale także pozwala w porę zareagować na symptomy zagrażające życiu.

Czym jest komora inhalacyjna?
Przy terapii lekami wziewnymi powszechnie stosuje się inhalatory ciśnieniowe. To pojemniki zawierające skompresowany lek, który uwalnia się w formie gazu przy naciśnięciu dozownika inhalatora. Przy tego typu inhalatorach największy problem stanowi skoordynowanie głębokiego wdechu z momentem uwolnienia leku. Nie zawsze i nie każdej osobie się to udaje. Szczególnie problemy mają z tym dzieci. Z tego powodu powstała komora inhalacyjna, która całkowicie upraszcza to zadanie