Wskazówki i porady

Kiedy wybrać oczyszczacz, a kiedy nawilżacz powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza wynikające z rozwoju cywilizacyjnego są niestety bardzo poważnym problemem współczesnego świata. W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca jednak uwagę na jakość powietrza, w związku z czym przeznaczone do niego oczyszczacze i nawilżacze stają się coraz popularniejsze. Na czym polegają różnice pomiędzy nimi i na który z nich się zdecydować zależnie od sytuacji?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 177 odsłony

Regeneracja płuc po COVID-19

Koronawirus jest tematem, który zdominował dyskusje publiczne i prywatne. Pacjenci, którzy przeszli tę chorobę, niestety jeszcze długo po wyleczeniu muszą się często zmagać z różnymi dolegliwościami, również związanymi z uszkodzeniem dróg oddechowych. Oczywiście wśród wielu ozdrowieńców badania obrazowe nie wykazują żadnych zmian po przejściu choroby w stosunku do tego przed zapadnięciem na nią. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zmiany nastąpiły? Jak zregenerować płuca po koronawirusie?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1138 odsłony

Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży i planujących ciążę

Podwyższone ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciąże jest powodem do wielu obaw o zdrowie i może stanowić poważny problem kliniczny. Dotyczy to aż 6 – 10% ciąż i w najgorszym przypadku może stać się nawet źródłem bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Podczas ciąży nadciśnienie może być przyczyną licznych powikłań, prowadząc również do stanu przedrzucawkowowego lub rzucawki. Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym u kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciążę?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 163 odsłony

Czy maseczki uchronią nas przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2?

Światowa Organizacja Zdrowia od początku szalejącej na świecie pandemii COVID-19 przestrzega, że noszenie maseczek jest jednym z najważniejszych czynników chroniących ludzi przed transmisją wirusa i przed zakażeniem. Maski mogą być zarówno ochroną osób zdrowych przed chorymi, jak i mogą (powinny!) być stosowane przez zakażonych w celu zminimalizowania roznoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych. 

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 184 odsłony

Jak wzmacniać odporność w czasie sezonu grypowego?

Sezon jesienno-zimowy oraz okres wczesnej wiosny to momenty, w których ludzie są szczególnie narażeni na infekcje wirusowe. Najpopularniejszą chorobą związaną z aktywnością różnego rodzaju względnie bezpiecznych dla życia wirusów jest powszechna grypa. 

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 116 odsłony

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi – dlaczego jest tak istotny?

Samodzielny pomiar ciśnienia krwi jest nawet ważniejszym elementem leczenia i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, niż odwiedzanie specjalisty w gabinecie! Niestety wiele osób wciąż zapomina o tym, że poprzez to nieinwazyjne, proste i szybkie do przeprowadzenia badanie można w znacznym stopniu zadbać o swoje zdrowie i życie. Dlaczego warto zainwestować w ciśnieniomierz i używać go regularnie w domowym zaciszu?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 171 odsłony

Inhalacje i specjalistyczne leczenie po przejściu COVID-19 – jakie mogą być długotrwałe skutki infekcji SARS-CoV-2?

Pacjenci, którzy przeszli chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, często jeszcze przez długi czas po wyleczeniu cierpią na różnego rodzaju dolegliwości. Należą do nich zwłaszcza problemy z oddychaniem i znaczne pogorszenie kondycji płuc w kontekście uprawiania jakiegokolwiek wysiłku. 

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 5041 odsłony

Smog a nawilżanie i oczyszczanie powietrza – czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt?

Polska to jeden z krajów Europy, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. Z tego powodu dziesiątki tysięcy ludzi rocznie chorują i umierają na przykład na raka płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę czy nawet udar mózgu i chorobę Alzheimera. Niestety wraz z postępującym zanieczyszczeniem powietrza nie wrasta świadomość Polaków na temat smogu, jego składu, szkodliwości poszczególnych związków w niego wchodzących, a także czynników zwiększających ilość niebezpiecznych dla życia substancji w powietrzu.

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 476 odsłony

Zastosowanie pulsoksymteru w czasie pandemii koronawirusa

Całkiem niedawno Polskę obiegła informacja, że jednym z pomysłów walki z koronawirusem jest pulsoksymetr, a Ministerstwo Zdrowia ma zaopatrzyć nawet 100 000 pacjentów w te urządzenia. Czym jest pulsoksymetr i jak może on przyczynić się do ochrony naszego zdrowia podczas szalejącej pandemii COVID-19?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 959 odsłony

Podręczny monitor EKG – małe urządzenie o dużym znaczeniu

Monitory EKG, to urządzenia do badania pracy serca i wykrywania ewentualnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Te kompaktowe, do użytku domowego, często nie większe niż karta kredytowa, dzięki temu, że mogą być zawsze pod ręką, potrafią uratować życie. Osobom, które mają za sobą incydenty sercowe lub cierpią na choroby kardiologiczne, dają możliwość bardzo szybkiej i łatwej kontroli pracy serca. Działanie monitorów służy zarówno skuteczniejszemu leczeniu, ale także pozwala w porę zareagować na symptomy zagrażające życiu.

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 4635 odsłony