Aromaterapia – czy to działa i czemu służy?

Wykorzystywanie olejków eterycznych to jeszcze lepsza jakość powietrza, którego przyjemny zapach pomaga się zrelaksować, może wpływać na dobry sen, a odpowiednio dobrane olejki mogą również pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Najczęściej olejki dodaje się do specjalnych urządzeń do aromaterapii, albo do odpowiednio przystosowanych nawilżaczy powietrza. Czy aromaterapia działa? Odpowiedź nie jest prosta.

Aromaterapia – czy to działa i czemu służy?

Jak traktować aromaterapię?

Aromaterapia czyli leczenie z pomocą olejków eterycznych, to forma medycyny alternatywnej. Jak wszystkie formy medycyny alternatywnej bywa często traktowana z lekkim przymrużeniem oka, albo ze sporym dystansem. Czy faktycznie jest to skuteczna forma leczenia, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jedno jest jednak pewne w roślinach, a w tym przypadku konkretnie w olejkach eterycznych, znajdują się substancje, których używa się w tej już niekwestionowanej medycynie konwencjonalnej. Co więcej, na początkowym etapie rozwoju medycyny leczyło się właśnie tworzonymi z roślin sokami, maceratami, naparami, czy pozyskiwanymi olejkami eterycznymi. Współczesna nauka medyczna skupia się już bardziej na wyodrębnianiu podstawowych substancji, badaniu ich działania i wykorzystywaniu ich w konkretnych przypadkach. Można powiedzieć, że obecna medycyna jest bardzo redukcjonistyczna. Natomiast natura, rośliny i substancje z nich pozyskiwane są bardziej złożone. Z naukowego punktu widzenia daje to mniejszą kontrolę nad określeniem tego, co konkretnie odpowiada za wyleczenie jakiegoś schorzenia. Jednak z drugiej strony natura może mieć nad nami przewagę, bo mieszanina substancji w znanych tylko naturze proporcjach może być bardziej skuteczna niż poszczególne wyodrębnione elementy. Nie do końca jest to jeszcze poznany obszar, zatem ciężko na sto procent powiedzieć, że naturalne substancje nie działają, nie leczą.

Jak to działa?

Są różne formy aromaterapii. Olejki eteryczne można stosować do kąpieli, przy masażu, ale najczęściej uwalnia się je po prostu do powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Bardziej tradycyjna metoda, to wykorzystywanie kominków do aromaterapii, czyli najczęściej ceramicznych naczyń, gdzie górna część to miseczka na wodę z dodatkiem olejku, a w dolnej umieszcza się świeczkę do podgrzewania wody i uwalniania aromatu w postaci pary. Współcześnie używa się do tego specjalnych urządzeń przypominających nawilżacze powietrza, albo wprost nawilżaczy powietrza, w których jest możliwość umieszczenia olejku eterycznego. Urządzenia do aromaterapii wydzielają parę wodną wraz z dodatkiem olejku w postaci chłodnej mgiełki. Olejek nie jest podgrzewany, więc zachowuje swoje wszystkie pierwotne właściwości. Urządzenia te to zazwyczaj nieduże przedmioty, które dzięki specjalnie zaprojektowanej formie, oprócz swej podstawowej funkcji, mają również walory dekoracyjne. Szeroki wybór urządzeń do aromaterapii można znaleźć w naszym sklepie internetowym na Zdrowiewmodzie.pl

Aromaterapia – czy to działa i czemu służy?

Do uwalniania olejków eterycznych można użyć też niektórych nawilżaczy powietrza, które zazwyczaj mają specjalną szufladkę lub pojemniczek do aplikowania olejku. Większość nawilżaczy oferowanych w naszym sklepie internetowym Zdrowiewmodzie.pl ma taką funkcję, jednak żeby się upewnić, należy sprawdzić tę informację w opisie produktu lub w jego specyfikacji na stronie. Do nawilżaczy powietrza, które nie mają wyraźnie wyszczególnionej możliwości dodawania olejków zapachowych nie można dodawać olejków, ponieważ grozi to uszkodzeniem urządzenia.

 

Olejki eteryczne w praktyce

Aromaterapię można stosować w bardziej intensywny sposób, w postaci swego rodzaju sesji, która powinna trwać około godziny i podczas której należy się zrelaksować, i w odprężeniu poddać się działaniu konkretnych olejków eterycznych. Można również urządzenie do aromaterapii, albo nawilżacz z funkcją aromaterapii stosować jako naturalny odświeżacz powietrza, który dodatkowo pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Samo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest nasycane olejkami eterycznymi pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także działanie organizmu.

Jeśli chcemy potraktować olejki eteryczne jako sposób na poprawę naszego zdrowia, to należy zwracać uwagę na to, jakie olejki kupujemy. Nie wszystkie olejki, które można kupić, mają działanie lecznicze. W sklepie można znaleźć na przykład olejki zapachowe, których działanie skupia się na emitowaniu po prostu przyjemnego zapachu, ale są to mieszaniny substancji, często w przeważającej większości sztuczne. Są też naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin, ale ich skuteczność może być różna, ze względu na proces produkcji i rodzaje roślin używanych do ich pozyskiwania. Jeśli zależy nam na terapeutycznym działaniu olejków, powinniśmy sięgać przede wszystkim po olejki eteryczne klasy terapeutycznej. Są to zazwyczaj sprawdzane i robione pod kątem terapeutycznym substancje, mające specjalne certyfikaty. Trzeba przyznać, że nie ma jakiegoś skodyfikowanego systemu certyfikacji terapeutycznych olejków eterycznych. Minusem może być cena, ale trzeba pamiętać, że olejki są bardzo wydajne i zazwyczaj jednorazowo daje się ich tylko kilka kropel. Cena jest też pewną, choć oczywiście nie jedyną, wskazówką co do olejku oraz jakości roślin z jakich zostały pozyskane, czy skomplikowania technologii pozyskiwania.

Olejki eteryczne takie jak: lawendowy, pomarańczowy, herbaciany, z mięty pieprzowej, z eukaliptusa mogą mieć różne zastosowanie: od problemów z zasypianiem i cierpieniem z powodu depresji, przez działanie pomagające osobom ze skłonnościami do infekcji, po wsparcie przy walce z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Olejki mogą mieć działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Niemniej jednak korzystanie z aromaterapii trzeba traktować przede wszystkim jak wsparcie przy leczeniu zalecanym przez lekarza. 

Aromaterapia – czy to działa i czemu służy?

Urządzenia do aromaterapii dostępne w naszym sklepie: https://www.zdrowiewmodzie.pl/44-aromaterapia

 

Nawilżacze powietrza dostępne w naszym sklepie (należy sprawdzić, czy urządzenie ma opcję dodawania olejków zapachowych): https://www.zdrowiewmodzie.pl/51-nawilzacze-powietrza

Powiązane produkty

Dzięki swej eleganckiej i kojącej konstrukcji, dyfuzor zapachów „Moa“ tworzy zdrową i relaksującą atmosferę w Państwa domu. Zmieniając kolory, „Moa“ wytwarza delikatne i przyjemne ciepło, które łącząc się z właściwościami olejków eterycznych zapewnia Państwu doskonałą atmosferę na chwilę odprężenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz