Czym różni się inhalacja od nebulizacji oraz jakie korzyści daje inhalator z nebulizatorem?

Już nasze babcie wiedziały, że inhalacje nad miską gorącego naparu z ręcznikiem na głowie, to sposób na kaszel, katar i przeziębienie. Współczesna medycyna wciąż wykorzystuje mądrość naszych babć i zaleca inhalacje, ale w bardziej zaawansowanej postaci, która nazywa się nebulizacją. Wykorzystuje się do tego inhalatory z nebulizatorami, które sprawdzają się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu lekkich, a także bardziej poważnych chorób układu oddechowego. 

Inhalacje i ich rodzaje

Inhalacja i nebulizacja bywają używane wymiennie, ale nie są to pojęcia tożsame. Inhalacja ma szersze znaczenie i obejmuje każde w swym założeniu lecznicze wdychanie par roztworów olejków, ziół, wód mineralnych, aerozoli np. roztworu leków, albo leku w postaci drobnego, suchego proszku. Nebulizacja natomiast to pojęcie węższe, stanowiące jeden z rodzajów inhalacji. Do nebulizacji służy specjalna końcówka o nazwie nebulizator, która rozbija płyn (sól fizjologiczna, roztwór leku) do postaci aerozolu. Inhalacje mogą więc być robione tradycyjną metodą, czyli poprzez wdychanie pary unoszącej się nad gorącym roztworem, albo bardziej nowocześnie na przykład z pomocą inhalatora, czy to pneumatycznego, czy to ultradźwiękowego, który z pomocą nebulizatora rozbija płyn w zimną mgiełkę do wdychania. I właśnie ten drugi sposób można nazywać również nebulizacją.

Czym różni się inhalacja od nebulizacji oraz jakie korzyści daje inhalator z nebulizatorem?

Są jeszcze inne rodzaje inhalacji, na przykład z pomocą inhalatorów proszkowych i ciśnieniowych, inaczej nazywanych kieszonkowymi. Inhalatory ciśnieniowe (MDI) zawierają sprężony lek w pojemniczkach przypominających mały dezodorant. Lek uwalniany jest w momencie naciśnięcia przystawki ciśnieniowej. Aerozol powstaje w wyniku gwałtownej dekompresji, a inhalacja polega na skoordynowaniu uwolnienia leku z wdechem. Inhalatory proszkowe (DPI) z kolei, to ten rodzaj inhalatorów, w przypadku których lek podawany jest poprzez wykorzystanie siły wdechu pacjenta. Skuteczność wyzwolenia dawki zależy od siły wykonanego wdechu. Trudności z przyjęciem leku w tej formie mają zazwyczaj dzieci i osoby starsze. Podobne trudności sprawia inhalator ciśnieniowy, który również wymaga koordynacji uwolnienia leku z wdechem, co sprawia spore problemy głównie dzieciom. W celu ułatwienia takiej inhalacji warto zaopatrzyć się w komorę inhalacyjną Intec Spiro Kid, która zawiera maseczkę dla niemowląt oraz maseczkę dla dzieci.

Inhalator z nebulizatorem

Inhalacja parowa sprawdza się w przypadku inhalacji olejkami eterycznymi, ziołowymi naparami, ale już nie można jej wykorzystywać w podawaniu leków. Natomiast minusem inhalatorów kieszonkowych jest przede wszystkim niełatwy sposób robienia wziewów. Koordynacja uwolnienia leku z wdechem przysparza problemów nie tylko dzieciom. Na tym tle widać wyraźne atuty inhalatorów z nebulizatorem. Wielką zaletą tego urządzenia jest sama istota jego działania. Lek w postaci płynnej zostaje przetworzony w postać aerozolu, który jest po prostu chłodną mgiełką. Nebulizator rozbija płyn na bardzo małe cząsteczki, które bez problemu docierają aż do płuc. Dzięki temu otrzymujemy znacznie lepszą efektywność leku w porównaniu z innymi metodami podawania leków. Taka inhalacja umożliwia szybkie rozpoczęcie i uzyskanie silnego miejscowego działania leku. Pozwala także na zmniejszenie efektywnej dawki. Ogranicza to też działania uboczne leków przyjmowanych na przykład doustnie

 

Czym różni się inhalacja od nebulizacji oraz jakie korzyści daje inhalator z nebulizatorem?

Z pomocą tego rodzaju urządzenia można prowadzić inhalacje w różnych celach. Inhalator z nebulizatorem sprawdza się w antybiotykoterapii, w leczeniu chorób układu oddechowego, ale ma także zastosowanie profilaktycznie. Do profilaktycznych inhalacji stosuje się sól fizjologiczną, nazywaną także płynem fizjologicznym. Sól będącą wodnym roztworem chlorku sodu stosuje się jako środek nawadniający oraz uzupełniacz elektrolitów np. po operacjach chirurgicznych lub w stanach odwodnienia, ale także do inhalacji w czystej postaci oraz w połączeniu z konkretnymi lekami. Wykorzystywanie do inhalacji soli fizjologicznej bez żadnych dodatków sprawdza się w dbaniu o drogi oddechowe na przykład w okresie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia. Profilaktyczne inhalacje solą fizjologiczną pomagają nawilżyć i wspomóc w ten sposób działanie błony śluzowej, która jest przecież pierwszą barierą przed infekcjami. Takie inhalacje są też łagodnym sposobem na pozbycie się kataru, zapalenia gardła, kaszlu, ponieważ nawilżają drogi oddechowe, a także pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Sól fizjologiczna służy również do rozprowadzania leków, które umieszcza się w nebulizatorze. Oczywiście jak przy każdym podawaniu leków w tej kwestii należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie rodzaje inhalatorów z nebulizatorem mamy do wyboru?

Inhalator z nebulizatorem to urządzenie, które powinno znaleźć swoje miejsce zwłaszcza w domu, gdzie są dzieci. Jego zalety pozwalają ograniczyć przeziębienia, ale także łatwiej i bezpieczniej radzić sobie z infekcjami. Do wyboru mamy kila rodzajów takich inhalatorów. 

Inhalatory kompresorowe (pneumatyczne) są proste w obsłudze, a umiejętnie obsługiwane mogą służyć przez wiele lat. Inhalacje podawane przez nebulizator nie wymagają koordynacji wdechowej, dlatego są tak przyjazne w użytkowaniu przez dzieci już od wieku niemowlęcego. Inhalatory Intec Pingwin lub Intec Panda zawierają dodatkowo przystawkę uspokajającą w postaci smoczka dla niemowląt.  

Inhalatory ultradźwiękowe są bardzo ciche. Generują większą ilość aerozolu w jednostce czasu, co w praktyce oznacza krótszy czas nebulizacji. Niestety inhalatory tego typu nie są w stanie rozpylić antybiotyków oraz zawiesin np. Budezonidu. Mogą też powodować uszkodzenia struktury cząstek leku, co powoduje, że nebulizacja jest bezprzedmiotowa. Z tych względów inhalatory ultradźwiękowe nie cieszą się popularnością.  

Inhalatory siateczkowe, np. inhalator siateczkowy Intec Twister MESH, charakteryzują bardzo cicha praca, małe rozmiary (mieszczą się w kieszeni) oraz - co najważniejsze - można nimi podawać praktycznie wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji bez ich rozcieńczania, co skraca czas inhalacji. Ich zaletą jest brak objętości rezydualnej powodującej stratę leku. Tym rodzajem inhalatora można inhalować pacjentów intubowanych. Inhalator siateczkowy Intec Twister Mesh został przebadany na wszystkich lekach do nebulizacji stosowanych w Polsce. Co więcej, w przeciwieństwie do konkurencyjnych inhalatorów siateczkowych to Twister Mesh posiada odwrotne czyszczenie. To bardzo ważna cecha, gdyż tylko takie rozwiązanie pozwala na dokładne oczyszczenie membrany z pozostałości po użytym leku, nie dopuszczając do wymieszania leków podczas kolejnej inhalacji. Równie ważny jest materiał, z jakiego zrobiona jest membrana. Jeżeli jest to metal to znaczy, że membrana będzie się nagrzewać w trakcie używania, a to spowoduje podgrzanie leku. Wyższa temperatura leku jest szczególnie niebezpieczna dla chorego, gdyż zmienia się wówczas struktura leku.

 

W sklepie www.zdrowiewmodzie.pl można znaleźć szeroki wybór inhalatorów, a także akcesoriów takich jak maski do inhalatorów, komory inhalacyjne, czy nebulizatory

Powiązane produkty

Inhalator Tłokowy Intec Panda został zaprojektowany z myślą o najmłodszych. Atrakcyjny wygląd misia Pandy wzbudzi uśmiech u każdego dzieciaka, i choć trochę ulży mu w chorobie. Urządzenie zostało przystosowane do inhalacji leczniczych w chorobach takich jak: astma, alergia, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc (POCHP) i podawania leków, wymagających zastosowania inhalatorów z nebulizatorem.

Dzięki wymiennym końcówkom, urządzenie może być używane przez kilka osób jednocześnie.

Inhalator Tłokowy Intec Pingwin zaprojektowany został głównie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Oryginalny design połączono tutaj z funkcjonalnością klasycznego produktu medycznego, przez co aplikacja odpowiednich leków dzieciom nie będzie dla nich traumatyczna czy nieprzyjemna bowiem inhalator w kształcie wesołego pingwina skutecznie odciągnie ich uwagę od wykonywanych czynności.

Zestaw zawiera także specjalną przystawkę w kształcie smoczka przeznaczoną do inhalacji niemowląt.

Twister Mesh to skuteczna broń w walce z takimi jednostkami chorobowymi jak: mukowiscydoza, astma, POChP oraz infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych.  

Inhalator jest kieszonkowych rozmiarów, dzięki czemu bez trudu zmieści się do torebki czy plecaka. Stosowanie leków jest nie tylko niezwykle proste, ale i skuteczne, ze względu na zastosowanie innowacyjnej, opatentowanej membrany, dzięki której lek nie zmienia swojej struktury molekularnej!!

Inhalator tłokowy Intec Cirro
  • Obniżka

Inhalator Tłokowy Intec Cirro

0 Oceny
Cena podstawowa 120,00 zł Cena 109,00 zł

Inhalator kompresowo-tłokowy Intec Cirro to urządzenie medyczne niezastąpione w leczeniu  przewlekłych chorób układu oddechowego, a także do podawania wszelkich leków wziewnych. Model wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi ułatwiającymi jego używanie. 

Bogate, wymienne wyposażenie umożliwia korzystanie z produktu wielu osobom w różnym wieku – także niemowlętom i dzieciom.

Inhalator Tłokowy Intec Pileo to najlepsze wsparcie w leczeniu przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Urządzenie zostało zaprojektowane w przemyślany sposób, gwarantując pełną wygodę użytkowania. Dzięki niewielkim rozmiarom jest bardzo poręczne i bez problemu zmieści się w podręcznej torebce. Inhalator można mieć przy sobie zawsze, gdy jest potrzebny. Wyposażono go także w specjalną przystawkę przeznaczoną dla dzieci i niemowląt.

Komora inhalacyjna INTEC SPIRO KID

2 Oceny
Cena 59,00 zł

Podstawowym celem terapii inhalacyjnej jest bezpośrednie zaaplikowanie leków wziewnych do zmienionych chorobowo lub podrażnionych dróg układu oddechowego. Dzięki takiej metodzie następuje zwiększenie ilości leku efektywnie podawanego do układu oddechowego i do płuc, co pozwala na zwiększenie skuteczności terapii leczniczej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz