Jak dbać o optymalną jakość powietrza w domu w okresie zimowym?

Nie przez przypadek z pokolenia na pokolenie ludzie przekazują sobie mądre rady dotyczące powietrza, którym oddychamy. Powszechnie wiadomo, że pomieszczenia trzeba wietrzyć. Dobrze jest jak najczęściej wychodzić na świeże powietrze. Jednak takie mądrości czerpane z doświadczeń pokoleń mają potwierdzenie w bardziej precyzyjnych badaniach. Powietrze w pomieszczeniach ulega ciągłemu zanieczyszczeniu i o to czym oddychamy w domu trzeba po prostu dbać. 

Czym oddychamy w domu?

Na złą jakość powietrza w domu wpływa wiele czynników, a najbardziej dwutlenek węgla, niedobór tlenu i para wodna. Wszystko to czynniki, które generuje zwykłe funkcjonowanie człowieka. To efekt oddychania ludzi i zwierząt, ale i gotowania, ogrzewania, czy nawet prania i mycia. Jeśli w domu działają paleniska, to do tych zanieczyszczeń dochodzą tlenek węgla i tlenki azotu. Ponadto w mniejszych, ale istotnych ilościach, emitowane są zanieczyszczenia z otaczających nas przedmiotów i chemii domowej. Materiały, z których zbudowany jest dom, wyposażenie wnętrz, materiały włókiennicze, wszystko to uwalnia do powietrza formaldehydy i inne substancje chemiczne. Bardzo szkodliwe są także zanieczyszczenia biologiczne, jak bakterie, pierwotniaki, grzyby, glony. Do zanieczyszczeń powietrza, które można znaleźć w domu należy także pył. Domowy kurz jest bardziej szkodliwy niż nam się wydaje, bo może zawierać bakterie, zarodniki grzybów, roztocza i ich odchody. 

Systemy wentylacyjne nie zawsze pomagają

Tych wszystkich zanieczyszczeń zazwyczaj nie widać gołym okiem, dlatego nie zawsze wiadomo, że z powietrzem w naszym domu jest coś nie tak, ale kiedy zaparowują okna i skrapla się na nich woda, to wyraźny znak, że w domu nie ma odpowiedniej wymiany powietrza. Współcześnie budowane budynki są tak projektowane, by odbywała się ciągła cyrkulacja tego czym oddychamy. Powietrze z zewnątrz napływa jednym otworem wentylacyjnym, a zużyte odpływa drugim. Czasem jednak ten proces jest zaburzony. Może to być efekt, albo źle skonstruowanego systemu wentylacyjnego w mieszkaniu, albo jest to po prostu wynik działania jego mieszkańców, którzy, co często się zdarza, zakrywają otwory wentylacyjne. 

Problem złej jakości powietrza, także tego w pomieszczeniach, nasila się w zimne miesiące roku. Wynika to z jednej strony z faktu, że jest nam po prostu zimniej i staramy się szczelnie pozamykać dom, często zakrywając otwory wentylacyjne. Z drugiej strony to współczesny, ostatnio bardzo nasilający się problem smogu, czyli powietrza zanieczyszczonego spalinami samochodów i substancjami pochodzącymi ze spalania w piecach paliw stałych. Kiedy przychodzi jesień i zima ludzie znacznie więcej i częściej palą w piecach, ogrzewają mieszkania, a nie pomaga też fakt, że powietrze nie oczyszcza się tak szybko i sprawnie jak w miesiącach ciepłych i suchych. 

W okresie zimowy wpadamy w swego rodzaju pułapkę. Doświadczenie podpowiada, że powinniśmy wietrzyć pomieszczenia, a na pewno dbać o właściwe działanie systemu wentylacji, żeby nie zatrzymywać w środku szkodliwych substancji i pary wodnej. Jednak praktyka pokazuje, że w ten sposób wpuszczamy bardzo często jeszcze gorszej jakości powietrze. Co zatem robić, żeby w domowych pieleszach nie oddychać zbyt wilgotnym i złym powietrzem? Znowu trzeba sięgnąć po zdobycze techniki. 

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Żeby zabezpieczyć się przed napływającym z zewnątrz złej jakości powietrzem, w przypadku wentylacji grawitacyjnej można wyposażyć otwory wentylacyjne w nawiewniki antysmogowe, w których znajdują się specjalne filtry oczyszczające powietrze, zwłaszcza z pyłów zawieszonych. Jednak montaż takich nawiewników w całym domu, czy mieszkaniu może być skomplikowaną operacją. Wygodnym rozwiązaniem jest używanie oczyszczaczy powietrza, które poprzez swoje filtry na bieżąco filtrują powietrze, a te z jonizatorami dodatkowo pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń. Jony łącząc się z cząsteczkami pyłu, sprawiają że cząsteczki te opadają lub przylegają do przedmiotów i w ten sposób mechanicznie łatwo je usunąć. Należy też pamiętać, żeby powietrze miało optymalną wilgotność. W zachowaniu tych optymalnych warunków pomagają nawilżacze powietrza. Te bardziej zaawansowane nie tylko wypuszczają odpowiednią ilość wilgoci, ale i dzięki wbudowanemu higrometrowi mogą kontrolować poziom wilgotności. 

Oprócz oczyszczania i poprawiania jakości powietrza istotne jest też ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Warto zatem zwracać uwagę z jakich materiałów wykonane są przedmioty, które kupujemy, czy jakich materiałów budowlanych używamy do wykańczania wnętrz. Można to kontrolować poprzez sprawdzanie certyfikatów dotyczących emisji szkodliwych substancji. Bardzo istotny jest także odpowiedni dobór sposobu ogrzewania domu. Stare piece węglowe z pewnością nie pomagają w utrzymaniu jakości powietrza również w domu.  Nie mniej istotne jest jednak dbanie o to, by nie przesadzać z ogrzewaniem i nie zapominać o włączeniu ogrzewania, choćby w minimalnym zakresie, nawet jeśli jesteśmy poza domem. Zbyt intensywne ogrzewane powoduje przesuszenie powietrza, a niedogrzane pomieszczenia szybko wilgotnieją, co sprzyja rozwojowi grzybów.  

Powiązane produkty

Oczyszczacz powietrza AIRKOMFORT AC-08

1 Oceny
Cena 2 399,00 zł

AIRKOMFORT AC-08 to wysokiej klasy i prosty w obsłudze oczyszczacz do pomieszczeń o powierzchni do 166 m². Podwójny system filtrów po obu stronach urządzenia, pozbywa się elementów składowych smogu, szybko i skutecznie czyści powietrze z dymu, kurzu, pyłu zawieszonego, roztoczy czy formaldehydów. Dodatkowo jakość powietrza poprawia wbudowany jonizator.

Oczyszczacz AC-08 możesz kupić już za 2159 zł!! Wystarczy, że użyjesz kodu rabatowego JESIEN2019

Wielozadaniowe urządzenie do oczyszczania powietrza i usuwania przykrych zapachów. Można w nim stosować dedykowane filtry, wykorzystujące różne rodzaje filtrowania – BABY, najlepszy dla rodzin z dziećmi, ALERGIA – filtrujący pyłki i zanieczyszczenia wywołujące uczulenia, SMOG – dedykowany osobom mieszkającym w miastach o dużym stężeniu smogu i w pobliżu ruchliwych ulic. Łatwość obsługi, niski stopień zużycia energii i atrakcyjny design sprawiają, że Air Purifier P400 jest produktem wartym uwagi.

Model BONECO Air Purifier P500 jest wydajniejszą i bardziej rozbudowaną wersją oczyszczacza P400. Został dodatkowo wyposażony w filtr węglowy HEPA, usuwający alergeny, kurz, sierść zwierząt, przykre zapachy i dym papierosowy. Trzy rodzaje filtrów BABY, ALLERGY i SMOG zapewniają skuteczne działanie w warunkach różnego zanieczyszczenia i pozwalają osiągnąć oczekiwane rezultaty – zdrowe, czyste i pozbawione alergenów powietrze.

BONECO P700 jest jednym z najbardziej skutecznych oczyszczaczy powietrza na rynku. Urządzenie oczyści powietrze z drobnych cząstek gazów, pyłów i lotnych związków organicznych - jest to szczególnie ważne dla osób mieszkający na terenach na których występuje SMOG.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz