Jak mierzyć temperaturę? Wydaje się, że to proste, ale diabeł tkwi w szczegółach

W sprawie mierzenia temperatury większość z nas ma w głowie jedną zasadę: właściwa temperatura to 36,6°C, a każda wartość poniżej lub powyżej jest odstępstwem i powinna być powodem do niepokoju. Nie jest to jednak prawda. Wartość, którą wskazuje termometr jest zależna od wielu czynników. Począwszy od tego, w której części ciała mierzymy temperaturę, poprzez to o jakiej porze dnia, a skończywszy na tym komu ją mierzymy. Co więcej, obecnie wiedza na temat tego, że optymalna temperatura nie ma stałej wartości ma szczególne znaczenie, ponieważ współczesne termometry prezentują znacznie bardziej precyzyjne pomiary niż te starej daty.

Od czego zależy wartość mierzonej temperatury?

Od czego zależy wartość mierzonej temperatury?

Dla prawidłowego pomiaru temperatury warto uświadomić sobie od czego zależy jej wartość oraz fakt, że temperatura 36,6°C to wartość umowna. Wpływ na temperaturę na pewno ma wiek. Niemowlęta mogą mieć wyższą temperaturę niż dorosły człowiek. To ze względu na nie do końca wykształconą termoregulację u dzieci, natomiast osoby starsze często będą mieć niższą temperaturę niż ta uznawana za optymalną, ze względu na słabsze krążenie krwi. Wartość pomiaru zmienia się też w zależności od pory dnia. Związane jest to z cyklem dobowym. Między godziną 23:00 a 3:00 mamy najniższe wartości, a pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 najwyższe. Przy mierzeniu temperatury istotne są też czynniki atmosferyczne. Przy rozgrzanym powietrzu wartość może być wyższa, a kiedy mierzymy temperaturę przebywając w zimnym otoczeniu termometr może pokazywać niższą wartość niż rzeczywista temperatura ciała. Na zafałszowanie wyników może wpływać też wysiłek fizyczny tuż przed pomiarem oraz spożyty posiłek. Przy mierzeniu temperatury u kobiet należy wziąć pod uwagę cykl menstruacyjny, podczas którego można zaobserwować wahania temperatury. Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, że pomiary temperatury różnią się w zależności od tego, w którym miejscu ciała mierzymy temperaturę. Można przyjąć, że właściwa temperatura mierzona pod pachą powinna się wahać w zakresie 35,3°C  - 37,1°C, mierzona w jamie ustnej 35,9°C – 37,5°C, na czole 36,3 °C – 37,8 °C, w uchu 35,8 °C – 38 °C, w odbycie 36,5 °C – 37,9 °C

 

Te wszystkie czynniki wpływające na wartość pomiaru powinny być dla nas pewną wskazówką, by potrafić z większym spokojem i na chłodno ocenić sytuację.

Jak, kiedy i czym mierzyć temperaturę oraz co z tego wynika?

Jak, kiedy i czym mierzyć temperaturę oraz co z tego wynika?

Obecnie do wyboru mamy kilka podstawowych rodzajów termometrów. Przy czym, na szczęście, termometry rtęciowe zostały już całkowicie wycofane ze sprzedaży i zastąpiono je termometrami bezrtęciowymi i elektronicznymi. W tych bezrtęciowych potencjalnie niebezpieczną rtęć zastąpiły nietoksyczne substancje do pomiaru, które, nawet w razie przypadkowego rozbicia się termometru, nie stanowią dla nas zagrożenia.

Wybór termometru na potrzeby domowe uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb. Wprawdzie przyjmuje się, że najbardziej dokładny wynik daje pomiar dokonywany w ustach, a więc z pomocą termometru bezrtęciowego, albo elektronicznego, jednak w warunkach domowych chodzi przede wszystkim o ustalenie pewnej tendencji, a w razie wątpliwości dokładnego pomiaru dokonuje się z pomocą lekarza. Termometry bezdotykowe to z kolei bardzo wygodne urządzenia, które dzięki czujnikowi podczerwieni podają wartość temperatury już w kilka sekund. Ponadto można ich używać także do mierzenia temperatury na przykład jedzenia, czy wody na kąpiel. Jest to zatem duża wygoda dla rodziców.

Kiedy sięgać po termometr? Wtedy kiedy widzimy pewne symptomy, takie jak: gorsze samopoczucie, zmęczenie, roztargnienie, rozgrzane czoło. Jeśli po takim pomiarze okaże się, że temperatura nie jest w normie, należy powtarzać pomiary, najlepiej dwa razy dziennie, rano i popołudniu. Temperatura w zakresie 37°C - 38°C to stan podgorączkowy. Nie jest to jeszcze powód do dużego niepokoju, bo może to być efekt przebywania w rozgrzanym otoczeniu, wzmożonego wysiłku, ale też rozwijającej się infekcji i nadchodzącej gorączki. Dlatego w takiej sytuacji należy ponawiać pomiar. Powód do niepokoju musi się pojawić wtedy, kiedy wartość na termometrze przekroczy 38°C. Od tej wartości możemy mówić o gorączce. O wysokiej gorączce, kiedy temperatura waha się w zakresie 38,5°C-39°C i o bardzo wysokiej powyżej 39°C.

Jeżeli chcemy mieć pewność co do pomiarów oraz tego czy jesteśmy chorzy, czy zdrowi warto mieć nawet kilka termometrów oraz dokonywać pomiarów w kilku miejscach ciała, kilka razy dziennie, mając na uwadze czynniki jakie wpływają na temperaturę ciała.

Wybór różnych termometrów, tych prostych, a także bardziej zaawansowanych można znaleźć w naszym sklepie internetowym: https://www.zdrowiewmodzie.pl/34-termometry

Powiązane produkty

Termometr bezdotykowy Intec HM-568C

0 Oceny
Cena 189,00 zł

Bezdotykowy termometr na podczerwień Intec HM-568C to produkt wysokiej jakości, który znajduje zastosowanie zarówno w placówkach medycznych, jak również u indywidualnych użytkowników. Termometr służy do mierzenia temperatury z odległości 3 cm od czoła. Jednocześnie Intec HM-568C został wyposażony w dodatkowe funkcje pomiarowe, szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi.

Termometr bezrtęciowy Intec GA-01

1 Oceny
Cena 21,50 zł

Bezrtęciowy termometr Intec GA-01 to w pełni bezpieczne, funkcjonalne i proste urządzenie do mierzenia temperatury, podobne do klasycznego termometru rtęciowego. Pomiaru temperatury można dokonać poprzez umieszczenie urządzenia w ustach, pod pachą/w pachwinie lub doodbytniczo w zakresie od 35 do 42°C. Dokładność wynosi 0,1°C.

Termometr elektroniczny Intec KFT-03

0 Oceny
Cena 21,99 zł

Klasyczny termometr elektroniczny. Urządzenie niezbędne w każdej domowej apteczce. Szybko i dokładnie mierzy temperaturę, ułatwiając interwencję kiedy potrzebne jest wczesne podanie leku przeciwgorączkowego. Termometr wykonany jest z najlepszej jakości komponentów, jest też ekologiczny i bezpieczny - bez dodatku farb i barwników zawierających szkodliwe dodatki.

Termometr elektroniczny Intec KFT-04

0 Oceny
Cena 20,99 zł

Klasyczny termometr elektroniczny. Urządzenie niezbędne w każdej domowej apteczce. Szybko i dokładnie mierzy temperaturę, ułatwiając interwencję kiedy potrzebne jest wczesne podanie leku przeciwgorączkowego. Termometr wykonany jest z najlepszych komponentów, jest ekologiczny i bezpieczny - bez dodatku farb i barwników zawierających szkodliwe dodatki.

Termometr elektroniczny Intec KFT-22M

0 Oceny
Cena 69,00 zł

Nowoczesny, bezpieczny i higieniczny elektroniczny termometr wielofunkcyjny Intec KFT-22M mierzący temperaturę ciała (przez przyłożenie do ucha, czoła), otoczenia, pokarmu i przedmiotów. Precyzyjne i niezwykle szybkie skanowanie podczerwienią, dzięki czemu pomiar trwa tylko 1 sekundę. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz