Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika?

Zanieczyszczone powietrze to codzienność wielu polskich miast, miasteczek, a nawet wsi. Niestety, na unoszący się w powietrzu smog niewiele możemy poradzić, pozostaje zatem dbanie o utrzymanie jak najwyższej jakości powietrza we własnym domu. Jak to zrobić? Czy oczyszczacze powietrza przeznaczone do walki ze smogiem sprawdzą się również w przypadku osób cierpiących na alergie wziewne? W jakie oczyszczacze powietrza dla alergika warto inwestować, a jakiego sprzętu powinniśmy unikać?

Co to jest oczyszczacz powietrza?

W ostatnich latach, w związku z większym naświetleniem problemu smogu, w ofercie wielu sklepów ze sprzętem dedykowanym gospodarstwom domowym, pojawiła się nowa grupa urządzeń elektrycznych,oczyszczaczy powietrza. Sprzęt tego typu zwykle charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i dedykowany jest zastosowaniom indywidualnym, domowym. Można ustawić go bezpośrednio na podłodze, na stole lub szafce. Po podłączeniu do prądu urządzenie zaczyna zasysać powietrze i przepuszczać je przez system wewnętrznych filtrów. Po oczyszczeniu powietrze wyrzucane jest na zewnątrz – wraca do normalnego obiegu w mieszkaniu.

Co warte podkreślenia, specjalistyczne oczyszczacze powietrza dla alergika powinny być sprzętem wyposażonym w nowoczesne filtry HEPA o wysokim poziomie filtracji powietrza (filtr zatrzymujący najdrobniejsze zanieczyszczenia będzie oznaczony symbolem H lub numerem H10-H14 – im wyższy numer, tym skuteczniejsze działanie filtra). Klasyczne oczyszczacze powietrza do zastosowań ogólnych mogą być wyposażone jedynie w tzw. filtry wstępne (zanieczyszczenia większych rozmiarów), w filtr wodny (wychwytywanie kurzu) lub filtr węglowy (do usuwania zanieczyszczeń chemicznych – do neutralizacji zapachów).

Na co zwrócić uwagę, inwestując w oczyszczacz powietrza dla alergika?

Podstawową kwestią w ocenie skuteczności działania tego typu urządzenia, jest jego wydajność (jak dużą ilość powietrza jest w stanie oczyścić w ciągu określonej jednostki czasu – zwykle godziny) oraz rodzaj filtrów, w jakie został wyposażony.

W pełni profesjonalne oczyszczacze powietrza dla alergików wyposażone są w minimum trzy niezależne systemy filtrów. Są to:

  • filtry wstępne służące wyłapywaniu z powietrza największych zanieczyszczeń mechanicznych, na przykład większych cząstek kurzu i sierści zwierząt futerkowych;
  • filtry HEPA, które wychwytują z powietrza drobne zanieczyszczenia, takie jak unoszące się w powietrzu drobiny kurzu, niektóre pyłki roślinne, zarodniki grzybów i pleśni, a nawet większe bakterie i wirusy;
  • filtry węglowe posiadają wkład z węgla aktywnego, który jest w stanie wychwytywać  z powietrza różne rodzaje substancji lotnych, na przykład neutralizować zapach dymu papierosowego.

Niektóre modele oczyszczaczy powietrza wyposażone są również w dodatkowe mechanizmy, które mogą pomóc w nawilżeniu powietrza, w jego jonizacji (pomaga zapobiegać zjawisku osadzaniu się kurzu na meblach i sprzętach gospodarstwa domowego) i dezynfekcji (służą do tego urządzenia wyposażone w lampy UV, które niszczą wirusy i bakterie).

 Jaki oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika?

Dodatkowe kwestie, jakie mogą wpływać na wybór konkretnego modelu urządzenia to jego wydajność energetyczna (ilość prądu, jaką zużywa), poziom emitowanego przez urządzenie hałasu, niezawodność jego działania czy wygląd zewnętrzny. W sprzedaży znajdziesz wiele oczyszczaczy powietrza o nowoczesnym i bardziej klasycznym wyglądzie, idealnie komponujących się z dowolnym stylem wystroju współczesnych wnętrz mieszkalnych.

Jaki rodzaj oczyszczacza powietrza wybrać?

Jeśli w Twoim domu mieszka osoba uczulona na kurz, wartą rozważenia opcją może być zakup taniego w eksploatacji oczyszczacza wyposażonego w filtr wodny – urządzenia tego typu nie wymagają częstej wymiany filtrów HEPA, a jedynie regularnego uzupełniania poziomu wody, wykorzystywanej w roli filtra powietrza. Jeśli jeden z domowników jest uczulony nie tylko na kurz, ale i na różne rodzaj pyłków roślinnych, znacznie lepszym wyborem będzie zakup specjalistycznego oczyszczacza powietrza dla alergików. Taki sprzęt standardowo wyposażony jest w dedykowany tej grupie osób, wysokiej klasy filtr HEPA (do wyłapywania uczulających pyłków) i filtr węglowy (do wyłapywania drażniących substancji lotnych).

Powiązane produkty

Wielozadaniowe urządzenie do oczyszczania powietrza i usuwania przykrych zapachów. Można w nim stosować dedykowane filtry, wykorzystujące różne rodzaje filtrowania – BABY, najlepszy dla rodzin z dziećmi, ALERGIA – filtrujący pyłki i zanieczyszczenia wywołujące uczulenia, SMOG – dedykowany osobom mieszkającym w miastach o dużym stężeniu smogu i w pobliżu ruchliwych ulic. Łatwość obsługi, niski stopień zużycia energii i atrakcyjny design sprawiają, że Air Purifier P400 jest produktem wartym uwagi.

Model BONECO Air Purifier P500 jest wydajniejszą i bardziej rozbudowaną wersją oczyszczacza P400. Został dodatkowo wyposażony w filtr węglowy HEPA, usuwający alergeny, kurz, sierść zwierząt, przykre zapachy i dym papierosowy. Trzy rodzaje filtrów BABY, ALLERGY i SMOG zapewniają skuteczne działanie w warunkach różnego zanieczyszczenia i pozwalają osiągnąć oczekiwane rezultaty – zdrowe, czyste i pozbawione alergenów powietrze.

Oczyszczacz powietrza BONECO Air washer W200

0 Oceny
Cena 1 390,00 zł

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Boneco W200 - doskonale nawilża oraz oczyszcza powietrze z większych cząstek pyłków i kurzu. Urządzenie nie wymaga wymiennych filtrów. Czyszczenie poszczególnych części jest bardzo proste, ponieważ można je myć w zmywarce. Urządzenie ma możliwość aplikacji olejków zapachowych oraz posiada funkcję automatycznego wyłączenia przy niskim stanie wody. Oczyszczacz sterowany jest analogowo.

Komentarze (1)

    • Kamila
    • 2019-03-15 14:25:46
    Co do oczyszczaczy wodnych to zalecam ostrożność. Należy unikać urządzeń, które stwarzają ryzyko przewilżenia powietrza. Roztocza kurzu domowego uwielbiają wilgoć, podobnie jak pleśń. Oczyszczacz z filtrem HEPA wcale nie musi generować ogromnych kosztów. Ja wybrałam przez Ranking-oczyszczaczy.pl sprzęt, którego roczna wartość filtrów nie przekracza 200 zł. Nie będę pisać którego modelu używam, bo uważam, że każdy powinien wybrać coś dostosowanego do własnych potrzeb. Mogę za to potwierdzić, że przy alergiach sezonowych dobry oczyszczacz daje ulgę :)

Nowy komentarz