Mierzenie ciśnienia krwi – dlaczego to takie ważne?

Coraz wyższa średnia długość życia nie bierze się z niczego. To zarówno efekt rozwoju medycyny, jak i profilaktyki oraz kontroli własnego organizmu. Dlatego jeśli chcemy dołączyć do grona długowiecznych, pamiętajmy o sprawdzaniu parametrów własnego ciała, chociażby tak ważnych jak ciśnienie tętnicze. Dzięki elektronicznym ciśnieniomierzom taka samodzielna kontrola jest bajecznie prosta, a dzięki wykryciu w porę nadciśnienia możemy zapobiec poważnym chorobom, a nawet przedwczesnej śmierci.

 Mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem

Zdrowie pod kontrolą

Z roku na roku wydłuża się średnia długość życia człowieka, zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Z jednej strony związane jest to z rozwojem medycy i w ogóle nauki, ale także z większym zrozumieniem własnego organizmu oraz jego potrzeb. Oczywiście nie jest tak, że potrafimy sami się wyleczyć i w ten sposób wpływać na swą długowieczność.

Wiemy już natomiast jak ważna jest profilaktyka, zdrowy tryb życia, właściwe odżywianie, a także obserwowanie pewnych symptomów, czy też znaków jakie daje nam organizm. Samokontrola pozwala na wczesnym etapie zapobiec nawarstwiającym się i widocznym na horyzoncie problemom. Współcześnie ta samokontrola nie ogranicza się już tylko do widocznych symptomów i ewentualnie do mierzenia temperatury ciała. Dzięki zwiększonej świadomości, ale i powszechnej dostępności sprzętów, które niegdyś znajdowały się tylko w szpitalach lub w gabinetach lekarskich, możemy na co dzień sprawdzać bardzo istotne parametry wskazujące jak funkcjonuje nasz organizm. Jedną z takich istotnych wskazówek jest ciśnienie tętnicze, ale także puls, które można mierzyć w warunkach domowych za pomocą bardzo wygodnych w obsłudze ciśnieniomierzy.

Nadciśnienie – cichy wróg

Właściwe ciśnienie krwi ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Utrzymujące się ciśnienie o wartości równej lub przekraczającej 140/90 mmHg można już rozpoznać jako nadciśnienie tętnicze. To choroba, która sama w sobie nie jest uciążliwa, ale nieleczona doprowadza do uszkodzeń serca i naczyń krwionośnych. Wyższe ciśnieni krwi negatywnie wpływa na ściany tętnic, co skutkuje tworzeniem się blaszek miażdżycowych poprzez odkładanie się w obrębie naczyń krwionośnych cholesterolu, wapnia i innych substancji. W ten sposób zwęża się ich światło i w konsekwencji może się rozwinąć choroba wieńcowa, a także dojść do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, serca lub niedokrwienia dolnych kończyn.

Innymi słowy przy niewielkim wysiłku związanym z leczeniem nadciśnienia można zapobiec bardzo poważnym konsekwencjom, które czekają nas w przyszłości. Pierwszym rozsądnym krokiem jest regularna kontrola ciśnienia krwi, a drugim poważne potraktowanie wyników, które wskazuje ciśnieniomierz. Leczenie polega na zażywaniu odpowiedniej dawki leków zaleconych przez lekarza wraz z korektą trybu życia i diety. 

Zabójcza choroba, nad którą można przejąć kontrolę

Wbrew pozorom nie tak trudno nabawić się nadciśnienia, bo na jego rozwinięcie wpływają zarówno czynniki zależne od nas takie jak: stres, nadmierne spożycie soli, nadwaga i otyłość, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, jak i czynniki niezależne od nas, bo znaczenie ma wiek, ale i obciążenia rodzinne, czyli dziedziczenie skłonności do nadciśnienia.  

Rytm serca

Biorąc pod uwagę powszechność występowania tej choroby, a także konsekwencję tego, że nie mając świadomości o nadciśnieniu i nie lecząc tej choroby wydajemy na siebie nieuchronny wyrok, w każdym domu powinno znaleźć się miejsce na podręczny ciśnieniomierz. Kluczowe jest bowiem wczesne wykrycie tej choroby i przejęcie nad nią kontroli. Za posiadaniem ciśnieniomierza w domu przemawia jeszcze jeden argument. Mierzenie ciśnienia w warunkach domowych daje bardziej obiektywne wskazania niż podczas wizyty lekarskiej. Często zaburzenie wyników otrzymywanych w gabinecie lekarskim tłumaczy się tak zwanym efektem „białego fartucha”. Natomiast swobodna atmosfera domu, możliwość powtórzenia pomiarów, zwłaszcza przy zachowaniu właściwych zasad, bardziej odzwierciedlają stan faktyczny, niż jednorazowe pomiary w warunkach klinicznych.

Mierzenie ciśnienia jest proste 

Właściwy pomiar ciśnienia jest kluczowy, dlatego podczas mierzenia ciśnienia należy pamiętać o kilku krokach:

na pół godziny przed badaniem nie podejmuj męczącej aktywności fizycznej, nie pij też kawy i nie pal tytoniu;

przed pomiarem usiądź w swobodnej pozycji i odpoczywaj przez około pięci minut;

oprzyj o coś plecy, a stopy trzymaj na podłodze;

pomiar wykonaj na przedramieniu tej ręki, która u ciebie nie dominuje, opierając ją wygodnie o płaską powierzchnię mniej więcej na wysokości serca;

wykonaj kilka pomiarów (dwa lub trzy powinny wystarczyć), w kilkuminutowych odstępach, a następnie wyciągnij średnią z wyników.

Kiedy już wiemy o tendencji do nadciśnienia lub gdy mamy pewne symptomy jak bóle serca, zawroty lub bóle głowy, to jest to bardziej oczywisty powód do wykonywania pomiarów ciśnienia. Jednak warto też pamiętać, by po prostu, co jakiś czas sprawdzić swoje ciśnienie tętnicze profilaktycznie. Taki kontrolny pomiar ciśnienia dobrze jest zrobić przynajmniej raz w roku, pamiętając że w początkowej fazie nadciśnienie nie daje objawów, więc bez pomiarów za pomocą ciśnieniomierza nie dowiemy się o nim. 

Zestaw do pomiaru ciśnienia Intec

Wielką swobodę w mierzeniu ciśnienia dają nam nowoczesne, elektroniczne ciśnieniomierze, do których obsługi wystarcza jedna ręka. W związku z tym nie potrzebujemy nawet pomocy. Ciśnienie możemy zmierzyć sobie sami, naciskając jeden przycisk. Takie ciśnieniomierze jak na przykład dostępny w naszym sklepie Intec U70LH ( https://www.zdrowiewmodzie.pl/cisnieniomierze/201-cisnieniomierz-elektroniczny-naramienny-intec-u70lh.html ), oprócz automatycznego pomiaru ciśnienia tętniczego dokonują także pomiaru tętna, a co więcej alarmują w przypadku pojawienia się arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca.

Powiązane produkty

Ciśnieniomierz automatyczny naramienny Intec U90LH to nowoczesne urządzenie medyczne, ułatwiające kontrolę ciśnienia krwi u osób borykających się z przewlekłymi chorobami układu krążenia. Wbudowany system, bazujący na metodzie oscylometrycznej, pozwala na szybki i dokładny pomiar. Funkcja interpretacji wyników za pomocą trzech kolorów gwarantuje bezbłędne odczytanie i zanalizowanie otrzymanej wartości, co jest bardzo dużym ułatwieniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz