Nawilżacze – jaki wybrać, czemu służą?

Chłód za oknem i sezon grzewczy to czas kiedy szczególnie trudno zachować optymalną wilgotność powietrza w domu. W okresie jesienno-zimowym nie tylko musimy poradzić sobie ze smogiem wdzierającym się do mieszkania, ale i ze zbyt suchym powietrzem. Trzeba zatem sięgnąć nie tylko po oczyszczacz, ale i po nawilżacz powietrza. Czemu optymalna wilgotność powietrza jest taka ważna i jakie urządzenie wybrać by ją utrzymać? O tym w dzisiejszym tekście.

Nawilżacze – jaki wybrać, czemu służą?

Jak dbać o zdrowe powietrze w domu?

Rozpoczynając starania o lepszą jakość powietrza w domu musimy wiedzieć, że odpowiadają za nią dwie kwestie: czystość powietrza i jego optymalna wilgotność. To istotne, niezależne od siebie czynniki, ale i wzajemnie się uzupełniające. Oczywiście chcemy oddychać powietrzem pozbawionym brudu i zanieczyszczeń, dlatego rozwiązaniem tego problemu na pewno będzie zakup oczyszczacza powietrza. Natomiast odpowiednio wilgotne powietrze sprawia, że lepiej się czujemy i nie ryzykujemy dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Jednocześnie optymalna wilgotność powietrza pomaga zachować je w czystości, dlatego tym bardziej warto dbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń. W suchym pomieszczeniu o wiele łatwiej unoszą się cząsteczki pyłu, brudu, z kolei w zbyt wilgotnym rozwijają się grzyby i pleśń, których zarodniki unosząc się trafiają do naszego układu oddechowego. W związku z tym kupno oczyszczacza powietrza to tylko częściowe rozwiązanie sprawy, jeśli wilgotność powietrza jest na niewłaściwym poziomie. Zbyt suche powietrza jest niepożądane, a wręcz szkodliwe dla zdrowia, ale i zbyt duża ilość wody w powietrzu rodzi wiele problemów, również groźnych dla zdrowia. Dlatego dbając o jakość powietrza, którym oddychamy, tak naprawdę powinniśmy zadbać o optymalną wilgotność, czyli o to by utrzymać odpowiedni zakres zawartości wody w powietrzu. Ten najbardziej korzystny zakres wilgotności mieści się w widełkach pomiędzy 40% a 60%. 

Suche powietrze wysusza śluzówki gardła i nosa, co sprzyja infekcjom. Wysusza się także skórę i spojówki, powodując podrażnienia. Wysoka wilgotność jest dobry środowiskiem dla szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy.

Niewłaściwa wilgotność powietrza nie jest to problem, który występuje z taką samą intensywnością przez cały czas. Zmienia się to w zależności od warunków atmosferycznych oraz pór roku. Najbardziej trudnym okresem do utrzymania właściwej wilgotności jest okres jesienno-zimowy. Wtedy to niemal pełną kontrolę nad stanem powietrza w mieszkaniu przejmujemy my sami. Z jednej strony dlatego, że szczelnie zamykamy okna chroniąc się przed zimnem, z drugiej strony ogrzewając pomieszczenia za pomocą grzejników, które nie tylko dają ciepło, ale i mocno wysuszają powietrze. 

Nawilżacze – jaki wybrać, czemu służą?

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Żeby nadać w domu odpowiednią wilgotność warto sięgnąć po nawilżacz powietrza. Do wyboru mamy kilka rodzajów nawilżaczy różniących się technologią działania. 

Ewaporacyjne wykorzystują najprostszą zasadę odparowywania wody. Powietrza pobierane z zewnątrz przechodząc przez specjalny filtr wodny zostaje nawilżone, ale także przy okazji oczyszczone. Zaletą takiego urządzenia jest niskie zużycie prądu i to, że taki nawilżacz nie nawilżają powietrza nadmiernie. Wadą jest jednak stosunkowo mała wydajność. 

Nawilżacze parowe oddają do powietrza wilgoć w postaci pary po podgrzaniu w ich wnętrzu wody do wysokiej temperatury. Ich zaletą jest to, że są bardzo wydajne, ale zużywają w porównaniu z innymi rozwiązaniami stosunkowo dużo energii oraz wymagają więcej zabiegów związanych z czyszczeniem. 

Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na małe cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Woda wydostaje się z urządzenia w postaci zimnej pary. Zaletą tych nawilżaczy jest cicha praca, niskie zużycie energii oraz duża wydajność, która może być też wadą, ponieważ może powodować nadmierne nawilżenie powietrza.

Nawilżacze – jaki wybrać, czemu służą?

Przy czym nawilżacze wyższej jakości, takie jakie można znaleźć w naszym sklepie Zdrowiewmodzie.pl, mają rozwiązania, które w znaczący sposób minimalizują wspomniane wady wynikające z generalnej zasady ich działania. Na przykład te bardziej zaawansowane nawilżacze ultradźwiękowe wyposażone są w czujnik z higrometrem, który mierząc wartość wilgotności powietrza, przy przekroczeniu maksymalnej wartości, sygnalizuje to lub automatycznie wyłączają urządzenie. Nawilżacze parowe z kolei wyposażone są w specjalne wkładki demineralizujące, które ograniczają osadzanie się kamienia. Natomiast nawilżacze ewaporacyjne, albo wyposażone są w specjalna technologię zwiększającą efektywność działania, albo są uzupełnieniem oczyszcza powietrza tworząc najbardziej funkcjonalne urządzenie dbające o jakość powietrza. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem całkowicie rozwiązuje problem złej jakości powietrza w pomieszczeniu, dbając jednocześnie o jego czystość i optymalną wilgotność.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Przy wyborze nawilżacza, sprawdzając jego specyfikację, należy zwrócić uwagę na powierzchnie pomieszczenia, dla którego przeznaczone jest urządzenie oraz wydajność nawilżania, tak by dopasować możliwości nawilżacza do naszych potrzeb. Zbyt wydajny i przewidziany do użytku w dużych pomieszczeniach nawilżacz, nie będzie dobrym rozwiązaniem jeśli potrzebujemy ustawić go na przykład w niewielkim pokoju. Istotne jest również w jakiego rodzaju pomieszczeniu i w jakich porach będziemy używać nawilżacza. Jeśli jest to na przykład sypialnia, to warto wybrać taki, który pracuje szczególnie cicho, czyli na przykład nawilżacz ultradźwiękowy, albo taki, który jest wyposażony w tryb nocny. 

Przy decyzji o zakupie nawilżacza najważniejszy jest oczywiście faktyczny stan powietrza w naszym domu. Niewłaściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu po prostu się odczuwa. Zbyt suche powietrze powoduje dyskomfort w oddychaniu, a zbyt wilgotne można zauważyć choćby po zaparowanych szybach. Jednak by mieć pełną wiedzę, można zaopatrzyć się w higrometr, który jest równie prostym czujnikiem jak termometr, a często oferowany jest w jednym wspólnym urządzeniu. Higrometr to urządzenie wskazujące poziom wilgotności w powietrzu, a wiedząc, że optymalna wartość powinna się wahać pomiędzy 40% a 60% będziemy wiedzieli jak zareagować i kiedy, odczytując wskazania urządzenia.  

Powiązane produkty

Jeden z najlepszych domowych oczyszczaczy powietrza!

Oczyszczacz powietrza Air Washer W 490 udowadnia, że urządzenia domowe mogą być jednocześnie funkcjonalne i gustowne. Wkomponuj go w elementy dekoracyjne pomieszczenia i ciesz się świeżym, czystym i pachnącym powietrzem codziennie. Pod niepozorną obudową kryje się zaawansowany system nawilżania, którym z łatwością pokierujesz za pomocą elektronicznego panelu dotykowego, a wodny filtr wyłapie wszystkie zanieczyszczenia.  

Nawilżacz parowy Steam humidifier S250

0 Oceny
Cena 799,00 zł

Wydajny nawilżacz parowy o eleganckim i nowoczesnym wyglądzie, dzięki czemu pasuje do każdego wnętrza – zarówno domu, jak i biura. Woda w nawilżaczu podgrzewa się do temperatury wrzenia, ale para jest schładzana i z urządzenia wydobywa się już jako bezpieczna mgiełka. Urządzenie automatycznie dostosowuje pracę do poziomu wilgotności powietrza. Nawilżacz wyposażony jest w wygodny ekran dotykowy. Posiada czujnik poziomu wody oraz pojemniczek do aplikacji olejków zapachowych.

Nawilżacz AIRKOMFORT UH-01 to niewielkie, ergonomicznie wykonane i łatwe w obsłudze urządzenie do utrzymywania odpowiedniego nawilżenia w pomieszczeniach do 25 m2. Ultradźwiękowy nawilżacz UH-01 to połączenie niemieckiej jakości z przystępną ceną w walce z suchym powietrzem i jego niekorzystnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie. 

GRATIS do zamówienia - Naturalny OLEJEK ETERYCZNY ŚWIERKOWY (z igieł) - Avicenna, 7ml.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz