Oczyszczacz powietrza, nawilżacz – jak zadbać o powietrze w domu?

Niebagatelny wpływ na nasze zdrowie ma to, co przyjmujemy do naszego organizmu. Jest to zarówno pożywienie, woda, którą gasimy pragnienie, ale i powietrze, którym oddychamy. O tym ostatnim, przez to, że czynność oddychania jest od nas niezależna i dzieje się zazwyczaj poza naszą świadomością, bardzo często zapominamy. Jednak codziennie, w każdej minucie, przez całe nasze życie pobieramy powietrze z otoczenia i przetwarzamy je w naszym organizmie. Dorosły człowiek w stanie spoczynku pobiera ok 8 litrów powietrza na minutę. Najczęściej dzieje się to w pomieszczeniach, w który przebywamy przez większą część dnia. Dlatego dobrze jest uświadomić sobie, że o jakość powietrza, którym oddychamy powinniśmy zadbać tak samo jak o jakość wody, którą pijemy, czy żywności jaką spożywamy.

Co to znaczy dobra jakość powietrza?

Na stan powietrza wpływa nie tylko to, co się w nim unosi, ale także poziom jego wilgotności. Zanieczyszczenia z wdychanego powietrza z oczywistych względów wpływają na nasz organizm. Unoszący się w nim kurz, sierść zwierząt, a także pyły będące składową smogu są szkodliwe nie tylko dla alergików. Należy też pamiętać, że wdychanie zbyt suchego powietrza będzie na nas źle oddziaływać, a zbyt wilgotne będzie sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów, których zarodniki mogą się unosić w powietrzu dodatkowo je zanieczyszczając. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza sprzyjająca funkcjonowaniu ludzkiego organizmu powinna być na poziomie 40-60%. Suche powietrze, czyli poniżej 40% może wysuszać śluzówki, czego następstwem są częste infekcje górnych dróg oddechowych. Ponadto zbyt mała wilgotność powietrza wpływa na wysuszanie się skóry, a z tym związane są infekcje i szybsze starzenie się tej tkanki. Zbyt suche powietrze jest też dodatkowo uciążliwe dla alergików. Z kolei w zbyt wilgotnym środowisku o wiele lepiej rozwijają się grzyby i pleśnie, które są niebezpieczne nie tylko dla alergików, ale mogą także wywoływać alergię oraz inne dolegliwości.

Oczyszczacz powietrza, nawilżacz – jak zadbać o powietrze w domu?

Problem, którego nie widać

Współcześnie kwestia złej jakości powietrza dotyczy praktycznie każdego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Rozwój cywilizacyjny sprawił, że żyjemy zazwyczaj w otoczeniu, które daje dużo mniejsze możliwości naturalnemu samooczyszczaniu się powietrza, a co więcej otoczenie to samo emituje dodatkowe zanieczyszczenia. Nie chodzi tu tylko o spaliny wydzielane przez pojazdy, czy kominy domów i fabryk, które dostają się do atmosfery, a następnie wraz z powietrzem do naszych pomieszczeń. Także wyposażenie wnętrz oraz sprzęty domowe są źródłem zanieczyszczeń. Urządzenia elektroniczne, sztuczne materiały wykończeniowe, chemia domowa, również emitują niepożądane substancje. Natomiast wentylacja nie zawsze jest wystraczająco efektywna, a powietrze z zewnątrz dostające się do środka nie poprawia sytuacji, a nawet ją pogarsza. Dzieje się to zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nad miastami, ale także nad mniejszymi miejscowościami króluje smog.

Jeśli jakość powietrza w domu wymaga poprawy, to co zrobić?

Żeby poprawić jakość powietrza musimy zadbać o jego czystość, ale i odpowiednią wilgotność. Do codziennego pozbywania się zanieczyszczeń z powietrza służą oczyszczacze powietrza. Te urządzenia poprzez swoją ciągłą pracę zasysają z pomieszczenia powietrze, które przechodzi przez cały system filtrów i z urządzenia wydostaje się już pozbawione różnego rodzaju zanieczyszczeń. W zależności od potrzeb można wybrać oczyszczacze wyspecjalizowane w poprawie powietrza z uwzględnieniem potrzeb alergików, czy sytuacji, kiedy w okolicy, w której mieszkamy szczególnie uciążliwy jest smog. Często wystarczy dokupić do oczyszczacza jedynie odpowiedni zestaw filtrów: dla alergików, czy też na smog.  

Oczyszczacz powietrza, nawilżacz – jak zadbać o powietrze w domu?

Ważna jest również optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Na nasze samopoczucie, ale także zdrowie w długoterminowym okresie, negatywnie oddziałuje zbyt suche powietrze. Może ono wysuszać śluzówki, skórę, jest też uciążliwe dla alergików. Jednak negatywne oddziaływanie ma też zbyt wilgotne powietrze. Dlatego najważniejsze jest zachowanie optymalnej wilgotności na poziomie 40-60%. 

Największą kontrolę nad stanem wilgotności w domu da nam nowoczesny nawilżacz powietrza. Te bardziej zaawansowane mają czujniki, które kontrolują wilgotność powietrza, sygnalizując nam przekroczenie optymalnej wartości lub po prostu wyłączając urządzenie, kiedy ta wartość zostanie osiągnięta. 

Chcąc w pełni zadbać o to czym oddychamy w domu możemy kupić zarówno oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Jest jednak także bardziej wygodne rozwiązanie w postaci połączenia tych dwóch funkcjonalności w jednym urządzeniu. Są to zarówno oczyszczacze, które dzięki systemowi oczyszczania powietrza za pomocą wody, jednocześnie nawilżają wypuszczane powietrze, ale też najbardziej zaawansowane jednostki hybrydowe łączące w jednej obudowie oczyszczacz i nawilżacz. 

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza w różnym przedziale cenowym i w zróżnicowanej konfiguracji można znaleźć w naszym sklepie na Zdrowiewmodzie.pl

Powiązane produkty

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Humidifier & Purifier H680
  • Wyprzedaż!

Specjalnie dla wymagających osób, którym zależy na wydajnym systemie oczyszczania, powstał nawilżacz i oczyszczacz powietrza BONECO Humidifier & Purifier H680. To rozbudowana, hybrydowa jednostka, zatrzymująca zarówno większe zabrudzenia unoszące się w powietrzu, jak i te niewidoczne gołym okiem. Nawilża i oczyszcza powietrze, a dzięki możliwości zastosowania olejków zapachowych, całe pomieszczenie będzie pachnieć świeżością.  

Oczyszczacz powietrza AIRKOMFORT AC-08

1 Oceny
Cena 2 399,00 zł

AIRKOMFORT AC-08 to wysokiej klasy i prosty w obsłudze oczyszczacz do pomieszczeń o powierzchni do 166 m². Podwójny system filtrów po obu stronach urządzenia, pozbywa się elementów składowych smogu, szybko i skutecznie czyści powietrze z dymu, kurzu, pyłu zawieszonego, roztoczy, wirusów, bakterii i zarodników grzybów czy formaldehydów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz