Technologia w służbie zdrowia

Szybki Internet, rozwój bezprzewodowego przesyłu danych, coraz bardziej kreatywne aplikacje, to nie tylko dobra wiadomość dla ludzi lubiących rozrywkę. To także rozwój jeszcze bardziej skutecznego sprzętu pomagającego utrzymać ludziom dobrą kondycję, kontrolę nad zdrowiem i umożliwiającego walkę z chorobami. Istotną częścią medycyny jest analiza danych, a coraz powszechniejsze podłączanie takich urządzeń jak ciśnieniomierz, czy monitor EKG do sieci, umożliwia sprawniejszy przegląd i interpretację tych danych. 

 

Zdrowie na smartfonie

Osoby, które dorastały w czasach kiedy do znajomych można było zadzwonić tylko z domu, albo ewentualnie z budki telefonicznej, a wiadomość wysłać listem, albo co najwyżej faksem, mogą czasem pomstować na całą tę elektronikę, smartfony i aplikacje do każdej czynności. Bo po co to wszystko? Do zawracania głowy i straty czasu? Jednak narzędzia to tylko narzędzia, a to jak są wykorzystywane zależy od człowieka. Tak też jest z informatyką, smartfonami, technologią przesyłania informacji na odległość. Może służyć do zabawy, może tylko zabierać czas i uzależniać, ale również może usprawniać pracę, poprawiać komfort życia, a nawet ratować nasze zdrowie. Do niedawna urządzenia mobilne faktycznie służyły nam głównie do rozmów, przesyłania wiadomości, do rozrywki, ale ostatnio intensywnie wkraczamy w okres, kiedy smartfony stają się jednostkami centralnymi, porządkującymi nasze życie, ułatwiającymi funkcjonowanie, pomagającymi dbać o dobrą kondycję, czy wspierającymi leczenie.

technologia w służbie zdrowia

Dobrze i szybko przeanalizowane dane

Wyraźnie widać to w rozwoju sprzętu medycznego, który nie tylko stał się kompaktowy, a więc dostępny dla każdego, ale dodatkowo kolejne urządzenia podłączane są do sieci. Możliwość podłączenia ciśnieniomierza, czy innych bardziej wyspecjalizowanych urządzeń do smartfona, który jest przecież małym przenośnym komputerem i pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał. Co w tym rewolucyjnego? Do tej pory informacje zbierane za pomocą takich urządzeń wykorzystywanych w domowych warunkach były interpretowane głównie przez nas samych. Przy czym trzeba pamiętać, że analiza danych pełni ogromną rolę w medycynie i wymaga uwzględnienia wielu czynników, a to wymaga dużej wiedzy. Same informacje stanowią tylko początek. Ważniejsza jest ich właściwa analiza i interpretacja. I tu pomocny staje się swego rodzaju pośrednik w postaci urządzenia mobilnego zaopatrzonego we właściwą aplikację. Przesłanie danych do aplikacji pozwala przeprowadzić wstępną analizę i interpretację na różnych poziomach skomplikowania, w zależności od możliwości aplikacji. Przy czym to nie wszystko, bo dane, albo na bieżąco, albo w postaci zbiorczego raportu można łatwo przesłać dalej. Na przykład do naszego lekarza.

technologia w służbie zdrowia

Już sam fakt zautomatyzowanej analizy danych, a nawet podstawowej interpretacji wyników przez aplikację, daje o wiele lepsze możliwości w walce o zachowanie zdrowia lub jego odzyskanie. Stała, na bieżąco aktualizowana kontrola życiowych czynności naszego organizmu pozwala nam jeszcze lepiej i szybciej reagować na nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, a także uławia korygowanie niewłaściwych funkcji. Oczywiście nawet najlepsze urządzenie i najmądrzejsza aplikacja nie zastąpi wiedzy lekarza, ale regularnie prowadzona podstawowa analiza i interpretacja danych, zebranych w raport, daje lekarzowi jeszcze bardziej komplementarne informacje. Ponadto aplikacje, wykonując analizę oraz interpretację danych, dokonują także ich priorytetyzacji. To znaczy określają jakie wyniki są w normie, które są sygnałem ostrzegawczym, a także dają wyraźnie znać, jeśli wyniki są na tyle niepokojące, że należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Urządzenia podłączane do aplikacji telemedycznych

CIŚNIENIOMIERZ NARAMIENNY

W sklepie Zdrowiewmodzie.pl wśród urządzeń mających możliwość łączenia się bezprzewodowo z odpowiednimi aplikacjami można znaleźć na przykład ciśnieniomierz naramienny, który łączy się z wielofunkcyjną aplikacją telemedyczną Carnalife. Informacje o wartości ciśnienia krwi, a także tętnie przekazywane są do aplikacji, która sama analizuje te dane, ale daje również możliwość kontrolowania ich przez lekarza niezależnie od tego, w której części świata akurat się znajdujemy.

 

Ciśnieniomierz współpracujący z aplikacją Carnalife:
https://www.zdrowiewmodzie.pl/cisnieniomierze-elektroniczne/317-zintegrowany-cisnieniomierz-naramienny-intec-u150bp-5905279077447.html

 

PULSOKSYMETR

Łączenie się bezprzewodowe wykorzystują również bardziej zaawansowane urządzenia jakimi są pulsoksymetry. Używane do leczenia zburzeń snu, ale także do monitorowania organizmu podczas intensywnych treningów. Głównym zadaniem pulsoksymetrów jest mierzenie natlenienia krwi, ale często mają dodatkowe funkcje jak mierzenie tętna, czy temperatury. Łączenie się z odpowiednią aplikacją pozwala na analizę gromadzonych danych i tworzenie raportów prezentujących prawidłowości wpływające na zachowywanie się organizmu.

MONITOR EKG

Podręczne monitory EKG dają natomiast możliwość kontroli pracy serca. Najbardziej zaawansowane telemetryczne monitory zdrowia, oprócz kontroli EKG, umożliwiają pomiar także innych czynności życiowych: temperatury ciała, tętna, ciśnienia i saturacji. Wszystkie te dane zbierane na bieżąco mogą być wstępnie oceniane przez aplikacje, ale mogą też być prezentowane bezpośrednio lekarzowi. Takie możliwości monitorowania na bieżąco, w warunkach domowych z jednoczesną możliwością obserwowania wyników przez lekarza, daje dużo większe możliwości wykrywania, a także skutecznego leczenia chorób kardiologicznych.

Powiązane produkty

Częstość akcji serca i częstość tętna to dwie różne wartości, które nierzadko są ze sobą mylone. Aby uzyskać prawidłowe wskaźniki zdrowotne, potrzebujemy dwóch oddzielnych, ale ściśle ze sobą powiązanych, pomiarów. Serce jest pompą mięśniową, która pompuje krew przez całe ciało z każdym biciem serca. Tętno, czyli puls, to ruch naczyń uzależnionym od skurczów serca jak i sprężystości ścian tętnic. Bicie serca można zmierzyć za pomocą urządzenia EKG.

Spokojny sen to gwarancja utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej każdego dnia, dlatego dbając o zdrowy tryb życia powinno się przede wszystkim zadbać o odpowiednią długość i jakość snu. Zaburzenia snu mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, osłabienia odporności, a tym samym problemów dnia codziennego.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz