Upały i choroby serca. Jak nie dać się pokonać wysokim temperaturom?

Na dolegliwości serca i układu krążenia cierpi bardzo wiele osób. Choroby te sprawiają, że wprawdzie można żyć i funkcjonować normalnie, ale trzeba zwracać uwagę na niesprzyjające warunki, a także uważnie obserwować swój organizm w odniesieniu do tych warunków. Szczególnie niekorzystne są wysokie temperatury. Podczas letnich upałów osoby z dolegliwościami serca muszą ze szczególną uwagą dopasowywać swoją aktywność fizyczną do możliwości organizmu. Dlatego te możliwości warto dokładnie i na bieżąco kontrolować, na przykład z pomocą nowoczesnych rozwiązań, takich jak przenośne monitory EKG.

Człowiek podczas upałów jest narażony na choroby serca

Praca serca pod kontrolą

Choroby układu krążenia to bardzo częsta przyczyna zgonów, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Brzmi to groźnie, ale nie oznacza, że z tymi dolegliwościami nie możemy walczyć, tak by nie dać się im pokonać. Jeśli wykryto u nas problemy z układem krążenia, a mogą to być np.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic, niewydolność serca czy zaburzenia jego rytmu, ale także żylaki kończyn dolnych, to oprócz terapii którą zaleca nam lekarz należy nastawić się na bieżące monitorowanie swoich czynności życiowych. Każdy z nas chce przecież normalnie funkcjonować, być aktywnym, korzystać z życia. Jednak przy tego typu dolegliwościach nawet zwyczajne czynniki mogą mieć negatywny wpływ na pracę serca. Może to być wzmożony wysiłek, stres, zmiany ciśnienia atmosferycznego, a także upały. To naturalne zdarzenia, które się po prostu dzieją na co dzień, w związku z tym powinniśmy wiedzieć, co w tym momencie dzieje się z naszym organizmem. Kiedy znamy parametry życiowe naszego organizmu, możemy w odpowiedni sposób zareagować zmniejszając swoją aktywność, czy zażywając odpowiednie leki. Te czynności życiowe, które powinniśmy mieć pod kontrolą to tętno, ciśnienie krwi, saturacja krwi, czyli nasycenie krwi tętniczej tlenem, a także obraz pracy serca w postaci wykresu EKG

Przenośny monitor EKG pozwala świetnie monitorować nasz stan zdrowia

Podczas upałów trzeba się pilnować

Teraz, w samym środku lata mamy do czynienia z upałem, który jest szczególnie groźny dla osób z chorobami serca. Reakcją organizmu na otaczające gorące powietrze jest jego wzmożona praca, która jest skupiona na tym, by nie dopuścić do przegrzania i utrzymać temperaturę na bezpiecznym poziomie 36,6-37˚C. Wiąże się to z dużym wysiłkiem, który dla osób zmagających się z chorobą wieńcową, po zawale serca, czy nadciśnieniem tętniczym może być szczególnie niebezpieczny. Przed przegrzaniem organizm broni się szybszą pracą serca, rozszerzeniem naczyń krwionośnych, poceniem się. Zauważalnie objawia się to poczuciem zmęczenia, osłabieniem, działaniem na zwolnionych obrotach, czy brakiem koncentracji. Zbyt wysoka temperatura jest groźna nawet dla zdrowych osób, ale osoby z chorobami układu krążenia są bardziej wrażliwi na wysokie temperatury, bo organizm ma ograniczone możliwości by z nimi walczyć. W teorii sposób reagowania na upały jest prosty. Należy unikać przegrzania, czyli przebywać w miarę możliwości w zacienionych, schłodzonych miejscach, nie wystawiać się na otwarte słońce, pić dużo płynów, także tych bogatych w elektrolity, unikać forsownych aktywności fizycznych oraz stosować lekkostrawną dietę. Jednak w praktyce jest tak, że czasem po prostu nie ma gdzie uciec przed wysoką temperaturą. Prowadząc normalne życie nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć gorąca. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swoich parametrów życiowych. To daje nam wskazówkę, czy wszystko jest jeszcze w normie, czy należy sięgnąć po bardziej drastyczne środki.

Posiadanie podręcznego system opieki kardiologicznej jest ważne w upalne dni

Podręczny system opieki kardiologicznej

Tu wracamy do podstawowej zasady przy zmaganiu się z chorobami serca, nawet w bardziej sprzyjających warunkach niż okres upałów, czyli częste badanie ciśnienia, tętna, saturacji krwi, a także pracy serca.  Takie możliwości ciągłej kontroli dają obecnie bardzo wygodne urządzenia, które można znaleźć pod nazwą monitor EKG, bądź telemedyczny monitor zdrowia. To wygodne i małe urządzenia, o wielkości często nie większej niż karta kredytowa, które oprócz badania EKG mierzą tętno, ciśnienie krwi, nasycenie krwi, a co więcej mogą przesyłać taki raport lekarzowi. Raport można też zapisać w pamięci urządzenia by przy okazji wizyty u lekarza przedstawić swoje regularne pomiary.

Monitory EKG dają możliwość samodzielnej kontroli pracy serca w warunkach domowych, w czasie podróży czy wszędzie tam gdzie potrzebujemy. Zwłaszcza te dostępne w sklepie internetowym Zdrowiewmodzie.pl są intuicyjne w obsłudze, mają duży monitor i poręczne przyciski, dzięki czemu sprawdzą się także w przypadku osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, czy też u ludzi starszych. Monitory EKG poza kontrolą pracy serca, tętna czy ciśnienia mają też dodatkowe funkcje, jak: badanie bezdechu sennego, krokomierz, termometr, czy bardzo praktyczny moduł przypomnień.

Powiązane produkty

Częstość akcji serca i częstość tętna to dwie różne wartości, które nierzadko są ze sobą mylone. Aby uzyskać prawidłowe wskaźniki zdrowotne, potrzebujemy dwóch oddzielnych, ale ściśle ze sobą powiązanych, pomiarów. Serce jest pompą mięśniową, która pompuje krew przez całe ciało z każdym biciem serca. Tętno, czyli puls, to ruch naczyń uzależnionym od skurczów serca jak i sprężystości ścian tętnic. Bicie serca można zmierzyć za pomocą urządzenia EKG.

Marzysz o własnym, domowym lekarzu? Teraz masz okazję go mieć! Urządzenie Checkme Pro Standard to najbardziej zaawansowane na rynku narzędzie łączące w sobie funkcje domowego, podręcznego rejestratora EKG, pulsoksymetru i ciśnieniomierza oraz urządzenia do badania bezdechu sennego, dodatkowo z funkcjami krokomierza, termometru i przypomnień. Bada Twoją pracę serca, nasycenie krwi tlenem, ciśnienie tętnicze krwi oraz oddech, informując Cię o Twoim stanie zdrowia na bieżąco.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz