Wróg czai się wszędzie, czyli czym oddychamy w domu

Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz mieszkań i w innych lokalach można podzielić na biologiczne i chemiczne. Są wśród nich zanieczyszczenia, o których istnieniu i szkodliwości zdajemy sobie sprawę intuicyjnie. Są jednak też takie, o których często nie mamy pojęcia lub nie uświadamiamy sobie ich istnienia.

Zanieczyszczenia biologiczne

Zanieczyszczenia biologiczne wywoływane są przede wszystkim przez pleśnie, grzyby, drobnoustroje i mogą bezpośrednio prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Wywołują zarówno drobniejsze schorzenia jak: katar, zapalenie spojówek, problemy z gardłem, ale mogą być również źródłem poważnych chorób, jak: astma oskrzelowa, alergia, zapalenie płuc. Natomiast produkty metaboliczne grzybów mogą mieć oddziaływanie rakotwórcze. Pleśnie i grzyby powstają w zawilgoconym środowisku, o które łatwo w pomieszczeniach zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy rzadko otwieramy okna, pranie suszymy w domu, a dodatkowo może temu sprzyjać nienajlepsza wentylacja oraz duża ilość syntetycznych materiałów wykończeniowych. To dość oczywiste zagrożenie, więc każdy zdaje sobie sprawę, że nadmierna wilgoć i pleśń jest szkodliwa. Jednak utrzymanie właściwej wilgotności, zwłaszcza w miesiącach zimowych jest niezmiernie trudne. Dobre, szczelne okna nie przepuszczają powietrza, a wietrzenie bywa problematyczne zwłaszcza w okresach dużego zanieczyszczenia na zewnątrz.

Zanieczyszczenia chemiczne

Źródła szkodliwych substancji chemicznych mogą być tak oczywiste jak dym papierosowy, czy fakt, że w domu mamy palenisko w postaci kominka, z którego nie wszystkie produkty spalania ulatniają się poprzez komin. Część zostaje w pomieszczeniu. W dymie z kominka znajdują się takie rakotwórcze substancje jak benzen, czy tlenek azotu, a dym papierosowy zawiera cały arsenał szkodliwych substancji. Do tego dochodzi też smog, o którego szkodliwości powszechnie wiadomo. To, co na zewnątrz, czyli szare, brudne powietrze, dostaje się również do naszych mieszkań.

Świadomość szkodliwości dymu czy smogu ma niemal każdy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że źródłem szkodliwych zanieczyszczeń są także na przykład świeczki na bazie parafiny, która wytwarzana jest przecież z ropy naftowej. Szczególnie szkodliwe są te zapachowe, bo często zawierają one dodatkowo limonen nadający im świeżego cytrynowego aromatu, a który w zetknięciu się z powietrzem tworzy cząsteczki formaldehydu.

Jeszcze mniej oczywistym faktem jest to, że szkodliwe substancje chemiczne emitują urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także syntetyczne meble i materiały wykończeniowe oraz chemiczne środki czystości. Z takich materiałów jak kity, farby, lakiery, kleje, płyty styropianowe, płyty drewnopochodne emitowane są między innymi: benzen, etylobenzen, toluen, ksylen, styren, formaldehyd, fenol.

Niestety wraz z rozwojem cywilizacji i bogaceniem się społeczeństwa, otaczamy się coraz większą ilością przedmiotów i materiałów wykonanych ze sztucznych składników. Co więcej, stawiamy szczelne, energooszczędne domy i biurowce, które utrudniają oczyszczanie się powietrza wewnątrz. Za taką cyrkulację powietrza powinny odpowiadać systemy wentylacyjne. Jednak nie zawsze działają one sprawnie. Z jednej strony kiepska efektywność takich instalacji może być konsekwencją błędów konstrukcyjnych, z drugiej może to być związane z niedostateczną dbałością o drożność i efektywne działanie przewodów wentylacyjnych.

Dobre powietrze w domu

Te wszystkie złe wiadomości nie oznaczają jednak, że pozostaje nam już tylko załamać ręce i potulnie poddać się działaniu tym wszystkim niekorzystnym substancjom. Recepta na dobre powietrze w domu składa się z dwóch głównych składników. Z jednej strony musimy zadbać o ograniczenie emisji i powstawanie zanieczyszczeń, a z drugiej o pozbywanie się ich, a więc o oczyszczanie powietrza. Ograniczanie emisji zanieczyszczeń, to na przykład: wyeliminowanie palenia papierosów, zapewnienie najwyższej jakość palenisk, które znajdują się w domu lub całkowite ich wyeliminowanie, dbałość o optymalną wilgotność powietrza w domu, tam gdzie to możliwe wybór produktów, elementów wyposażenia wykonanych z dobrej jakości lub najlepiej tych naturalnych materiałów. Natomiast jeśli chodzi o pozbywanie się nieczystość to oczywiście należy zadbać o przewody wentylacyjne. Warto kontrolować je z pomocą profesjonalistów przynajmniej raz w roku. Dobrze jest też wietrzyć mieszkanie, ale w przemyślany sposób, w tych okresach, kiedy powietrze na zewnątrz jest najmniej zanieczyszczone.

Jednak z związku z tym, że we współczesnym świecie tak wiele jest źródeł zanieczyszczeń, standardem powinno się stać wyposażanie mieszkań w oczyszczacze powietrza, które w sposób ciągły i kontrolowany filtrują nasze powietrze. Tak jak rozwój techniki już od jakiegoś czasu pozwala nam spożywać tylko czystą, filtrowaną wodę, tak ten sam rozwój techniki pozwala obecnie korzystać z czystego, filtrowanego powietrza. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w stosowny pod względem wydajności oczyszczacz powietrza.

Szeroką ofertę certyfikowanych i wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza Boneco oraz Airkomfort, zróżnicowaną pod względem cenowym oraz ich wydajności, można znaleźć w naszym sklepie internetowym: https://www.zdrowiewmodzie.pl/52-oczyszczacze-powietrza

Powiązane produkty

Nawilżacz AIRKOMFORT UH-01 to niewielkie, ergonomicznie wykonane i łatwe w obsłudze urządzenie do utrzymywania odpowiedniego nawilżenia w pomieszczeniach do 25 m2. Ultradźwiękowy nawilżacz UH-01 to połączenie niemieckiej jakości z przystępną ceną w walce z suchym powietrzem i jego niekorzystnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie. 

GRATIS do zamówienia - Naturalny OLEJEK ETERYCZNY ŚWIERKOWY (z igieł) - Avicenna, 7ml.

Oczyszczacz powietrza AIRKOMFORT AC-08

1 Oceny
Cena 2 399,00 zł

AIRKOMFORT AC-08 to wysokiej klasy i prosty w obsłudze oczyszczacz do pomieszczeń o powierzchni do 166 m². Podwójny system filtrów po obu stronach urządzenia, pozbywa się elementów składowych smogu, szybko i skutecznie czyści powietrze z dymu, kurzu, pyłu zawieszonego, roztoczy czy formaldehydów. Dodatkowo jakość powietrza poprawia wbudowany jonizator.

Oczyszczacz AC-08 możesz kupić już za 2159 zł!! Wystarczy, że użyjesz kodu rabatowego JESIEN2019

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz