Opinie o Nas

Najczęściej kupowane

Tu kupisz na raty PayU

Inhalator dla dzieci Pingwin Inhalator tłokowy dla dzieci Panda

Jak wybrać inhalator dla dzieci?

Inhalatory dla dzieci to urządzenia, które okazują się niezbędne podczas leczenia wielu dolegliwości związanych z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Ich stosowanie pozwala wyleczyć zarówno zapalenie oskrzeli, jak również świetnie poradzi sobie z infekcyjnym katarem, kaszlem czy atakiem alergii. Nic zatem dziwnego, że są tak polecane przez lekarzy pediatrów, skoro wykazują się skutecznością w leczeniu najczęstszych, dziecięcych schorzeń.

Czym jest inhalator?

Mianem inhalatora nazywamy sprzęt, do którego wlewamy odpowiednią ilość lekarstwa bądź soli fizjologicznej i następnie podajemy dziecku do wdychania – poprzez specjalną maseczkę lub ustnik. W ten sposób zaaplikowany lek lepiej się wchłania, co w konsekwencji pozwala szybciej zwalczyć wszelkie przypadłości związane z daną chorobą. Jeszcze do niedawna inhalatory były użytkowane wyłącznie w szpitalach. Dziś może mieć je każdy na wyposażeniu domowej apteczki. Rodzi się jednak pytanie, jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze? Na co zwracać uwagę?

Inhalator – kiedy okazuje się skuteczny?

Jako że nebulizator zmienia postać leku z płynnej w aerozol (czyli mieszaninę mikroskopijnych cząstek preparatu), pozwala dotrzeć do najgłębszych partii układu oddechowego, wykazując się nie tylko o wiele większą efektywnością niż klasycznie wykorzystywane spraye i syropy, ale również uniwersalnością wykorzystania. Współcześnie stosowany jest nie tylko w chorobach przewlekłych, takich jak mukowiscydoza, astma czy POCHP, ale również w wielu infekcjach. Niezastąpiony zatem okazuje się przy wirusowych i bakteryjnych zakażeniach dolnych dróg oddechowych oraz wspomagająco podczas przeziębienia. Idealnie sprawdzi się również podczas nawilżania śluzówki.

Rodzaje inhalatorów dla dzieci

Współcześnie na rynku możemy spotkać się z ogromną różnorodnością tychże sprzętów. Do naszej dyspozycji jest zarówno inhalator siateczkowy, jak i tłokowy. Pierwszy model dużo ciszej pracuje i zapewnia szybkie tempo nebulizacji. Może być stosowany do wszystkich leków wziewnych. Lekki i poręczny. Inhalator tłokowy emituje głośniejsze dźwięki, jednak jest tańszy w zakupie. Idealny do przeprowadzenia terapii aerozolowej i wszelkiego rodzaju inhalacji, nebulizacji soli fizjologicznej i popularnych leków w leczeniu chorób dróg oddechowych.

MMAD

To najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ zapewnia skuteczne przenikanie leku do konkretnego odcinka układu oddechowego. MMAD to inaczej średnia wielkość cząsteczek w powstającym w inhalatorze aerozolu. Najlepsze urządzenia wykazują się MMAD na poziomie 1,2µm.

  • Cząsteczki o wielkości 7-10 µm osiadają w nosogardzieli

  • Cząsteczki o wielkości 4-6 µm docierają do tchawicy i oskrzeli

  • Cząsteczki o wielkości 1-3 µm deponują się w płucach

  • Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 1 µm, mogą być wydychane

Optymalnym wyborem okaże się MMAD w przedziale 1-5 µm.

Tempo nebulizacji

Określane jest w l/min. Przekłada się na czas wykonywania inhalacji. Można spotkać się z informacjami, w których producenci podają przepływ maksymalny lub roboczy. Warto jednak brać pod uwagę oba te czynniki. Roboczy będzie zawsze mniejszy niż maksymalny. Dobry przepływ to taki, który mieści się w granicach 5-8 l/min.

Głośność

Większość dostępnych w sprzedaży nebulizatorów mieści się w przedziale 50 dBa – 60 dBA. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę, z jakiej odległości przez producenta jest podawana głośność sprężarki. Najczęściej jest to 50 cm. Warto pamiętać, że siła sprężarki jest równa jej mocy. W praktyce oznacza to fakt, iż dobrej jakości urządzenie będzie po prostu głośne.

Wygląd zewnętrzny

Wielokrotnie jest tak, że małe dzieci są sceptycznie nastawione do inhalatorów i odmawiają poddawania się zabiegowi. Świetnym rozwiązaniem może być zatem kupno inhalatora w kształcie pandy lub pingwinka, które skutecznie zrekompensuje strach przed inhalacją, jednocześnie zaciekawiając malucha nowo wyglądającym sprzętem.

O tym, że dzieci przyciągają choroby jak magnes, wie z pewnością wielu rodziców. Nie zawsze jednak każde schorzenie musi zakończyć się antybiotykoterapią i długą rekonwalescencją. Rozwiązaniem w tej sytuacji są inhalatory, które skutecznie poradzą sobie z wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi.