Inhalator dla dzieci Pingwin Inhalator tłokowy dla dzieci Panda

Jak wybrać inhalator dla dzieci?

Inhalatory dla dzieci to urządzenia, które okazują się niezbędne podczas leczenia wielu dolegliwości związanych z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi. Ich stosowanie pozwala wyleczyć zarówno zapalenie oskrzeli, jak również świetnie poradzi sobie z infekcyjnym katarem, kaszlem czy atakiem alergii. Nic zatem dziwnego, że są tak polecane przez lekarzy pediatrów, skoro wykazują się skutecznością w leczeniu najczęstszych, dziecięcych schorzeń.

Czym jest inhalator?

Mianem inhalatora nazywamy sprzęt, do którego wlewamy odpowiednią ilość lekarstwa bądź soli fizjologicznej i następnie podajemy dziecku do wdychania – poprzez specjalną maseczkę lub ustnik. W ten sposób zaaplikowany lek lepiej się wchłania, co w konsekwencji pozwala szybciej zwalczyć wszelkie przypadłości związane z daną chorobą. Jeszcze do niedawna inhalatory były użytkowane wyłącznie w szpitalach. Dziś może mieć je każdy na wyposażeniu domowej apteczki. Rodzi się jednak pytanie, jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze? Na co zwracać uwagę?

Inhalator – kiedy okazuje się skuteczny?

Jako że nebulizator zmienia postać leku z płynnej w aerozol (czyli mieszaninę mikroskopijnych cząstek preparatu), pozwala dotrzeć do najgłębszych partii układu oddechowego, wykazując się nie tylko o wiele większą efektywnością niż klasycznie wykorzystywane spraye i syropy, ale również uniwersalnością wykorzystania. Współcześnie stosowany jest nie tylko w chorobach przewlekłych, takich jak mukowiscydoza, astma czy POCHP, ale również w wielu infekcjach. Niezastąpiony zatem okazuje się przy wirusowych i bakteryjnych zakażeniach dolnych dróg oddechowych oraz wspomagająco podczas przeziębienia. Idealnie sprawdzi się również podczas nawilżania śluzówki.

Rodzaje inhalatorów dla dzieci

Współcześnie na rynku możemy spotkać się z ogromną różnorodnością tychże sprzętów. Do naszej dyspozycji jest zarówno inhalator siateczkowy, jak i tłokowy. Pierwszy model dużo ciszej pracuje i zapewnia szybkie tempo nebulizacji. Może być stosowany do wszystkich leków wziewnych. Lekki i poręczny. Inhalator tłokowy emituje głośniejsze dźwięki, jednak jest tańszy w zakupie. Idealny do przeprowadzenia terapii aerozolowej i wszelkiego rodzaju inhalacji, nebulizacji soli fizjologicznej i popularnych leków w leczeniu chorób dróg oddechowych.

MMAD

To najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ zapewnia skuteczne przenikanie leku do konkretnego odcinka układu oddechowego. MMAD to inaczej średnia wielkość cząsteczek w powstającym w inhalatorze aerozolu. Najlepsze urządzenia wykazują się MMAD na poziomie 1,2µm.

  • Cząsteczki o wielkości 7-10 µm osiadają w nosogardzieli

  • Cząsteczki o wielkości 4-6 µm docierają do tchawicy i oskrzeli

  • Cząsteczki o wielkości 1-3 µm deponują się w płucach

  • Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 1 µm, mogą być wydychane

Optymalnym wyborem okaże się MMAD w przedziale 1-5 µm.

Tempo nebulizacji

Określane jest w l/min. Przekłada się na czas wykonywania inhalacji. Można spotkać się z informacjami, w których producenci podają przepływ maksymalny lub roboczy. Warto jednak brać pod uwagę oba te czynniki. Roboczy będzie zawsze mniejszy niż maksymalny. Dobry przepływ to taki, który mieści się w granicach 5-8 l/min.

Głośność

Większość dostępnych w sprzedaży nebulizatorów mieści się w przedziale 50 dBa – 60 dBA. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę, z jakiej odległości przez producenta jest podawana głośność sprężarki. Najczęściej jest to 50 cm. Warto pamiętać, że siła sprężarki jest równa jej mocy. W praktyce oznacza to fakt, iż dobrej jakości urządzenie będzie po prostu głośne.

Wygląd zewnętrzny

Wielokrotnie jest tak, że małe dzieci są sceptycznie nastawione do inhalatorów i odmawiają poddawania się zabiegowi. Świetnym rozwiązaniem może być zatem kupno inhalatora w kształcie pandy lub pingwinka, które skutecznie zrekompensuje strach przed inhalacją, jednocześnie zaciekawiając malucha nowo wyglądającym sprzętem.

O tym, że dzieci przyciągają choroby jak magnes, wie z pewnością wielu rodziców. Nie zawsze jednak każde schorzenie musi zakończyć się antybiotykoterapią i długą rekonwalescencją. Rozwiązaniem w tej sytuacji są inhalatory, które skutecznie poradzą sobie z wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi.