Jak przygotować się na sezon smogowy?

Smog to zagrożenie, z którym przychodzi nam się mierzyć corocznie w sezonie grzewczym- głównie jesienno-zimowym. Unoszące się w powietrzu toksyczne cząsteczki przenikają do naszych dróg oddechowych, wywołując podrażnienia, kaszel, nawrotowe infekcje, ale także poważniejsze, długofalowe skutki zdrowotne. Czy możliwe jest optymalne przygotowanie się do sezonu smogowego? Czy jesteśmy w stanie obronić siebie i najbliższych przed szkodliwym wpływem smogu?

 

Dlaczego powinniśmy obawiać się  smogu?

 

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza oraz braku wiatru i znacznej wilgotności powietrza – mgły. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza. Do najgroźniejszych  składników smogu należą: sadza, pyły zawieszone (PM, particulate matters; PM2,5, PM10), dwutlenek siarki, tlenek azotu, ołów, rtęć, silnie rakotwórczy benzo(a)piren (ten sam, który występuje w dymie nikotynowym), dioksyny oraz ozon troposferyczny (tzw. zły ozon, znajdujący się w najniższej warstwie atmosfery).

 

Smog wpływa na nasze zdrowie wielowymiarowo. W chwili obecnej przyczynia się do nasilenia schorzeń układu oddechowego, pogorszenia przebiegu infekcji oraz pojawiania się objawów przewlekłego podrażnienia dróg oddechowych: kaszlu, chrypki, bólu gardła czy nieżytu nosa. W dalszej perspektywie smog zwiększa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz ma działanie kancerogenne (rakotwórcze). Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym smogiem wpływa negatywnie na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci, a także pogarsza procesy poznawcze ( m.in. koncentrację, pamięć ) osób dorosłych.

 

Czy możemy ochronić się przed smogiem?

Nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować smogu z naszego życia, ale dzięki odpowiednim działaniom możemy zmniejszyć ryzyko jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.

Kiedy rozpocznie się sezon smogowy warto ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu lub wybierać miejsca o niskim zagrożeniu smogowym. W czasie pobytu na zewnątrz zaleca się oddychać przez nos, a nie przez usta. Jama nosowa, dzięki specjalnemu aparatowi rzęskowemu oraz stałej obecności śluzu, pełni rolę swoistego filtra dla części zanieczyszczeń, jakie przychodzi namwdychać. Podczas spacerów warto zabezpieczać drogi oddechowe maseczkami ochronnymi, zwłaszcza u osób chorujących już na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych: astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy rozedmę. Nawet zwykła maseczka jest w stanie zatrzymać pewną ilość szkodliwych cząstek. Optymalnym wyborem będą maseczki typu FFP2 i FFP3.

Dodatkowym aspektem szeroko pojętej ochrony przed smogiem jest dieta bogata w przeciwutleniacze- substancje zwalczające wolne rodniki tlenowe pojawiające się w naszym organizmie po kontakcie ze smogiem.  Warto więc wzbogacać swoje posiłki o takie produkty, jak kapusta, brokuły, szpinak, czosnek, awokado, orzechy, wysokiej jakości oleje roślinne, zielona herbata, kakao czy gorzka czekolada.

 

 Jak zabezpieczyć się przed smogiem w mieszkaniu?

Niestety smog zagraża nam nie tylko w czasie pobytu na zewnątrz. Zapewniając dopływ świeżego powietrza do mieszkania i otwierając okna, pozwalamy również na wnikanie cząsteczek smogu do naszych mieszkań i domów. Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne dla dobrego samopoczucia, regenerującego snu i podnoszenia odporności. Kiedy jednak pojawią się w naszej okolicy ostrzeżenia o smogu warto ograniczyć otwieranie okien zwłaszcza w godzinach szczytu.

Rozwiązaniem, które może podnieść jakość  powietrza w naszych domach są oczyszczacze powietrza, dzięki którym szkodliwe cząstki są wyłapywane i neutralizowane.  Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, zanim dotrze do nas zagrożenie smogowe- wówczas bowiem ceny tych urządzeń znacząco rosną.

Na rynku istnieje wiele oczyszczaczy powietrza, stąd na wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy przeznaczyć trochę czasu. Najważniejszym elementem oczyszczacza powietrza jest filtr, od którego jakości zależy skuteczność urządzenia.  Warto wybierać urządzenia z filtrem HEPA, który zapewnia wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Najnowocześniejsze oczyszczacze wyposażone są w podwójne filtry- głównemu filtrowi HEPA towarzyszy wówczas filtr pomocniczy- węglowy, który wstępnie eliminuje większe pyłki i kurz. Ważnym parametrem decydującym o skuteczności oczyszczacza jest jego wydajność wyrażona w m3/h. Ma to szczególne znaczenie przy dużych mieszkaniach i domach, gdzie mniejsze urządzenia mogą nie sprostać oczyszczeniu powietrza na całej powierzchni. Decydując o zakupie oczyszczacza powietrza zwróćmy również uwagę na głośność pracy urządzenia, a także dodatkowe funkcje, jak jonizacja czy nawilżanie powietrza.

Dodatkowym wsparciem  w ochronie przeciwsmogowej mogą być rośliny zielone hodowane w warunkach domowych. Uważa się, że rośliny takie jak bluszcz, difenbachia, skrzydłokwiat, sansewieria, daktylowiec niski, filodendron czy paprotka mają zdolność pochłaniania pewnej ilości pyłów z powietrza.

 

Smog to realne zagrożenie, którego nie wolno bagatelizować. Dbając o poprawę jakości powietrza, dbamy o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Related products

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Humidifier & Purifier H680
  • On sale!

Specjalnie dla wymagających osób, którym zależy na wydajnym systemie oczyszczania, powstał nawilżacz i oczyszczacz powietrza BONECO Humidifier & Purifier H680. To rozbudowana, hybrydowa jednostka, zatrzymująca zarówno większe zabrudzenia unoszące się w powietrzu, jak i te niewidoczne gołym okiem. Nawilża i oczyszcza powietrze, a dzięki możliwości zastosowania olejków zapachowych, całe pomieszczenie będzie pachnieć świeżością.  

Oczyszczacz powietrza AIRKOMFORT AC-05

4 Review(s)
Price PLN350.00

Antywirusowy oczyszczacz powietrza.

AIRKOMFORT AC-05 to nowoczesny, prosty w obsłudze, niemiecki oczyszczacz powietrza, który jednocześnie oczyszcza powietrze z wirusów, bakterii i zarodników grzybów oraz jonizuje powietrze w pomieszczeniach do 40 m2.  Szczególnie polecany dla alergików oraz osób narażonych na smog i kurz. Posiada certyfikaty bezpieczeństwa RoHS i CE.

KUP OCZYSZCZACZ AC-05 A TERMOMETR HM-368 DOSTANIESZ GRATIS!!

Oczyszczacz powietrza BONECO Air Purifier P400

0 Review(s)
Price PLN1,950.00

Wielozadaniowe urządzenie do oczyszczania powietrza i usuwania przykrych zapachów. Można w nim stosować dedykowane filtry, wykorzystujące różne rodzaje filtrowania – BABY, najlepszy dla rodzin z dziećmi, ALERGIA – filtrujący pyłki i zanieczyszczenia wywołujące uczulenia, SMOG – dedykowany osobom mieszkającym w miastach o dużym stężeniu smogu i w pobliżu ruchliwych ulic. Łatwość obsługi, niski stopień zużycia energii i atrakcyjny design sprawiają, że Air Purifier P400 jest produktem wartym uwagi.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment