W którym miejscu na smogowej mapie Europy leży Polska?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że oddychamy kiepskiej jakości powietrzem. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego i niestety w Polsce mamy z tym większy problem niż inne kraje europejskie. Przejrzyście prezentuje to niedawno uruchomiona przez Europejską Agencję Środowiska oraz Komisję Europejską interaktywna mapa bieżącego zanieczyszczenia powietrza w Europie. Takie narzędzia przede wszystkim pozwalają nam uświadomić sobie problem i skłonić do działania. To, co możemy zrobić, to stopniowa eliminacja źródeł powstawania zanieczyszczeń, ale jest to praca na lata i zależy przede wszystkim od rządzących. Z drugiej strony możemy sami zrobić coś tu i teraz, i zadbać o jakość powietrza w miejscach, w których najczęściej przebywamy, czyli w pomieszczeniach. 

Smog krąży nad Europą

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z większych zmartwień współczesnego świata i globalny problem, ale nas, z oczywistych względów, najbardziej interesuje miejsce, w którym my żyjemy. Na naszym rodzimym podwórku, w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, czy nawet Warszawie, kwestie smogu, czy zanieczyszczenia powietrza, to sprawa, która o tej porze roku wraca ze zdwojoną siłą. Właśnie teraz do spalin pojazdów i innych czynników niezależnych od pory roku, dołączają produkty spalania z pieców ogrzewających nasze mieszkania. Nie bez znaczenia są też warunki klimatyczne naszej części świata, które sprawiają, że jesienią i zimą powietrze gorzej się oczyszcza. 

Inne kraje europejskie oczywiście również walczą z zanieczyszczeniem powietrza, ale albo są na bardziej zaawansowanym etapie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, albo bardziej sprzyjają im warunki geograficzno-klimatyczne. Wystarczy spojrzeć na interaktywną mapę Europy, stworzoną przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), przedstawiającą na bieżąco stan zanieczyszczenia powietrza. Informacje przedstawione na mapie pochodzą z kilku tysięcy stacji pomiarowych rozmieszczonych w całej Europie. Mapa stanowi graficzne zobrazowanie danych klasyfikowanych według tzw. Europejskiego Indeksu Jakości Powietrza. Indeks przelicza i umieszcza na skali najważniejsze dla naszego zdrowia zanieczyszczenia: pyły zawieszone PM 10 i PM 2.5, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz ozon. Mapa dostępna jest tutaj [https://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index].

W Polsce oddychamy złym powietrzem

Przeglądając interaktywną mapę EEA można zauważyć, że w Polsce najczęściej pojawiają się oznaczenia w kolorach informujących o kiepskim, albo co najwyżej umiarkowanym stanie powietrza. Oprócz bieżących informacji na stronie interaktywnej mapy można znaleźć także informacje w postaci tabeli sumujących dane historyczne. Z tych podsumowań także jasno wynika, że w porównaniu ze średnią europejską, w Polsce oddychamy gorszym powietrzem. Wśród podsumowań tabelarycznych wyróżniają się przede wszystkim informacje o zanieczyszczeniu pyłami zawieszonymi. W 2016 roku powietrzem, w wysokim stopniu zanieczyszczonym pyłem zawieszonym PM10, oddychało ponad 58% populacji Polaków. Według innej tabeli średnia przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM2.5 jest ponad półtora razy wyższa niż średnia europejska.

Przydatność mapy stworzonej przez EEA, to możliwość porównania się z innymi krajami europejskimi. Z tego porównania wynika, że choć w Polsce powietrze jest po prostu brudne, to może być tylko lepiej, jeśli będziemy szli przykładem innych. Drogą do polepszenia jakości powietrza jest likwidowanie źródeł emisji zanieczyszczeń. Jest to jednak proces, który nawet przy sprzyjających aktywnościach naszych władz i nas samych będzie trwać latami. Zanim to się zmieni trzeba zatem robić coś tu i teraz, żeby przynajmniej w swoim własnym domu oddychać czystym powietrzem. 

Czyste powietrze w czterech ścianach

Jeśli nie można szybko pozbyć się przyczyn, należy zająć się likwidowaniem skutków. Temu służą oczyszczacze powietrza, które poprawiają jakość powietrza i pozbywają się składowych smogu, które dostają się z zewnątrz do naszych pomieszczeń. W ten sposób możemy zagwarantować sobie zdrowe powietrze tam gdzie najczęściej przebywamy. Część oczyszczaczy jest specjalnie zaprojektowana pod kątem oczyszczania powietrza w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie smogu. Takimi oczyszczaczami są na przykład BONECO P500 lub BONECO P400, które można odpowiednio dostosować dobierając filtr SMOG, przeznaczony dla mieszkańców miast, szczególnie narażonych na miejskie zanieczyszczenia. BONECO Air Purifier P700 to oczyszczacz, który poradzi sobie nawet z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem dzięki dwóm dużym filtrom hybrydowym, a w dbaniu o zachowanie najwyższej jakości powietrza pomaga laserowy czujnik pyłów PM2.5.

Powiązane produkty

Wielozadaniowe urządzenie do oczyszczania powietrza i usuwania przykrych zapachów. Można w nim stosować dedykowane filtry, wykorzystujące różne rodzaje filtrowania – BABY, najlepszy dla rodzin z dziećmi, ALERGIA – filtrujący pyłki i zanieczyszczenia wywołujące uczulenia, SMOG – dedykowany osobom mieszkającym w miastach o dużym stężeniu smogu i w pobliżu ruchliwych ulic. Łatwość obsługi, niski stopień zużycia energii i atrakcyjny design sprawiają, że Air Purifier P400 jest produktem wartym uwagi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz