Wskazówki i porady

Czy w warunkach domowych można samodzielnie ocenić funkcję oskrzeli i płuc?

Współczesna technika przychodzi nam z pomocą oferując przenośne urządzenia nazywane piklometrami, które choć nie zastąpią lekarza, sprawdzą się w monitorowaniu przebiegu choroby i mogą być niezwykle pomocnym narzędziem diagnostycznym 

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 3009 odsłony

Dlaczego kontrola masy ciała jest tak ważna?

Obserwowanie zmian w masie ciała to najprostsza forma sprawdzenia, jak rozwija się i rośnie nasze dziecko. Kontrola wagi może przynieść niezwykle cenne informacje i pozwolić na uchwycenie nieprawidłowości. Jak często ważyć dziecko? Jakiego sprzętu do tego używać? Kiedy kontrola masy ciała jest najważniejsza i jak długo ją wykonywać?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1870 odsłony

Barykardia - czym jest i jak leczyć?

Jednym z obcobrzmiących, medycznych terminów jest bradykardia. Nazwa ta oznacza stan, w którym dochodzi do zwolnienia czynności serca poniżej 60 uderzeń na minutę. Bradykardia może występować w sposób fizjologiczny, ale również być oznaką groźnych dla życia i zdrowia chorób. Jak zdiagnozować bradykardię? Jak postępować w przypadku jej wystąpienia?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 3096 odsłony

Jak prawidłowo korzystać z inhalatora?

Na infekcje górnych dróg oddechowych jesteśmy narażeni przez cały rok. Jednak to właśnie wiosenne dni sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Dlatego zamiast tradycyjnych metod podawania lekarstw, warto spróbować inhalacji. Dzięki takiej terapii lek dociera znacznie szybciej, a jego użytkowanie jest dużo bardziej wydajne.

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 791 odsłony

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najlepsze typy w 2022 roku.

Negatywne oddziaływanie smogu, wirusów oraz bakterii odczuwa każdy z nas. Drobnoustroje oraz pyły dostają się do dróg oddechowych, płuc, przenikają do krwi i podrażniają spojówki. Szczególnie narażone są osoby ze schorzeniami układu oddechowego, takimi jak astma, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy alergie. Najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w oczyszczacz powietrza, który nie tylko oczyści powietrze ze smogu, ale zneutralizuje także wirusy i alergeny. Zastanawiasz się nad tym, jaki model wybrać? Sprawdź nasze porównanie.

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 1340 odsłony

Zdrowy sen - czym są fazy snu, dlaczego tak ważny jest regularny, sen

Sen, który daje ukojenie naszym nerwom i rzuca nowe spojrzenie na wczorajsze sprawy to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Brak wystarczającej ilości snu rzutuje nie tylko na nasze samopoczucie następnego dnia, ale również może być przyczyną rozwoju poważnych chorób cywilizacyjnych. Dlaczego jesteśmy tak bardzo uzależnieni od biologicznej potrzeby snu? Jak spać, żeby się wyspać?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 15303 odsłony

Ocet jabłkowy - mit czy fakt?

Ocet jabłkowy to jeden z produktów, który uzyskał niespotykaną sławę i miano super- żywności (superfood). Jego niepowtarzalne właściwości są uważane za lekarstwo na wiele dolegliwości, środek ułatwiający odchudzanie, a także  kosmetyk. Czy ocet jabłkowy faktycznie pomoże nam zadbać o zdrowie i urodę? Co w tej historii jest faktem, a co mitem?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 61670 odsłony

Dlaczego przeterminowane lekarstwa należy utylizować?

Nasze domowe apteczki to często skarbnice, do których sięgamy w razie konieczności, ale rzadko sprawdzamy, co tak naprawdę kryją. Tymczasem, aby leki działały bezpiecznie i skutecznie, powinny być odpowiednio przechowywane i utylizowane po ich terminie ważności. Co może nam grozić w przypadku zażycia przeterminowanych leków?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 725 odsłony

Hipoksja - co to jest i czym się objawia?

Hipoksja to obcobrzmiący, medyczny termin, którym określa się niedotlenienie organizmu. Kto jest szczególnie narażony na hipoksję i jakie mogą być jej skutki zdrowotne? Czy jesteśmy w stanie ocenić ryzyko hipoksji, również w warunkach domowych?

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 14145 odsłony

Nadciśnienie i wysoki cholesterol - jak sobie z tym radzić?

Każdego roku w Polsce z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera około 200 tysięcy osób, co sprawia, że są one najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Główną przyczyną chorób układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze i miażdżyca, wynikająca w większości z podwyższonego poziomu złego cholesterolu. Nawet jeśli nie boli- choroby te możemy skutecznie wykrywać i leczyć. Ważne jest jednak, aby odpowiednio szybko poznać przeciwnika i stawić mu czoła.

label
comment 0 komentarze
remove_red_eye 16617 odsłony