- today
- label Wskazówki i porady
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1968 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Pikflometr- co to za urządzenie?
Jak działają pikflometry?
Szczytowy przepływ wydechowy uzależniony jest od wielu czynników, między innymi wieku, płci, a co tym idzie wielkości płuc, siły mięśni wydechowych i średnicy oskrzeli. Ponieważ wielkość płuc i siła mięśni wydechowych zmienia się bardzo powoli, największy wpływ na wartość PEF ma zwykle średnica oskrzeli.
Oskrzela mogą kurczyć się w odpowiedzi na wiele czynników zewnętrznych: dym, kurz, zanieczyszczenia, alergeny wziewne czy nawet zmiana temperatury otoczenia. Do skurczu oskrzeli może dochodzić również w czasie infekcji oddechowej połączonej z zapaleniem oskrzeli. Skurcz oskrzeli jest główną przyczyną dolegliwości odczuwanych przez pacjentów z astmą oskrzelową- ich drogi oddechowe kurczą się o wiele łatwiej i intensywniej niż u zdrowego człowieka, a wynikiem tego skurczu jest kaszel, problemy z oddychaniem i duszność.
Jak prawidłowo korzystać z pikflometru?
• pomiarów pikflometrycznych dokonuje się w pozycji stojącej
• przed użyciem pikflometru należy zrobić jak najgłębszy wdech
• po włożeniu ustnika konieczne jest szczelne obejmowanie go wargami, co redukuje ryzyko ucieczki powietrza bokiem
• wydech skierowany do ustnika musi być jak najszybszy i jak najsilniejszy
• pomiarów dokonuje się szczególnie początkowo kilka razy- najbliższy rzeczywistości jest zwykle najlepszy uzyskany wynik
Jakie korzyści dają regularne pomiary pikflometrem?
Pacjent chorujący na schorzenia dróg oddechowych nie zawsze jest w stanie samodzielnie ocenić stopień nasilenia choroby na podstawie objawów. Pomiar PEF pozwala na codzienne obiektywne monitorowanie czynności oskrzeli i płuc, nie narażając jednocześnie chorego na żadne inwazyjne procedury medyczne. Ocena za pomocą pikflometru i regularne zapisywanie wyników sprawdzi się przede wszystkim u pacjentów z ciężką/ źle kontrolowaną astmą. Pomiary są pomocną wskazówką dla lekarza prowadzącego w wyborze odpowiedniej terapii dla chorego. Duże znaczenie ma również badanie pikflometrem w przypadku podejrzenia skurczu oskrzeli wywołanego przez dany czynnik środowiskowy.. Badanie pikfloemtrem w miejscu wolnym od tej substancji i porównanie z pomiarem w miejscu zanieczyszczonym może dostarczyć wielu cennych informacji diagnostycznych.
Kiedy pomiary z pikflometru powinny niepokoić?
Nie można podać uniwersalnej wartości PEF, która uchodziłaby za normę pomiarową- każdy pacjent posiada odrębną rezerwę oddechową- zależną od wieku, płci, budowy ciala oraz obecności chorób dróg oddechowych. Wartości PEF różnią się w zależności od pory pomiaru oraz ewentualnego zażycia leków działających na ścianę oskrzeli ( nebulizacje, inhalatory przenośne).
Zazwyczaj lekarz zalecając domowe pomiary za pomocą pikflometru informuje pacjenta, jakie wartości powinny budzić niepokój i być wskazaniem do pilnej konsultacji osobistej. Przed wizytą lekarską warto przygotować zapisy wyników PEF w formie tabeli lub wykresu. Stosując piflometr do codziennego monitorowania astmy, najczęściej wykonuje się pomiary 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Pomiar poranny można wykonać przed przyjęciem leku rozkurczającego oskrzela (o ile taki jest stosowany), a wieczorny około 15 minut po przyjęciu takiego leku.
Pamiętajmy, że pomiary pikflometryczne są tylko uzupełnieniem leczenia i formą monitorowania choroby- kluczowe znaczenie mają zawsze leki zalecone przez lekarza oraz okresowa kontrola w gabinecie lekarza prowadzącego. Pacjent nie powinien lekceważyć pojawiających się objawów, nawet jeśli pomiary pikflometrem nie odbiegają od normy.
Powiązane produkty
Urządzenie mierzy szczytowy przepływ wydechowy (PEF). Pikflometru można używać u dorosłych, w podstawowej opiece zdrowotnej, klinikach i szpitalach oraz w domu pod nadzorem lekarza.
Urządzenie mierzy szczytowy przepływ wydechowy (PEF). Pikflometru można używać u dzieci w wieku od 5 lat, w podstawowej opiece zdrowotnej, klinikach i szpitalach oraz w domu pod nadzorem lekarza.