Dlaczego przeterminowane lekarstwa należy utylizować?

Nasze domowe apteczki to często skarbnice, do których sięgamy w razie konieczności, ale rzadko sprawdzamy, co tak naprawdę kryją. Tymczasem, aby leki działały bezpiecznie i skutecznie, powinny być odpowiednio przechowywane i utylizowane po ich terminie ważności. Co może nam grozić w przypadku zażycia przeterminowanych leków?

Czy lek po terminie ważności będzie skuteczny?

Termin ważności jest informację przygotowaną przez producenta leku, w której deklaruje on, jak długo produkt zachowuje swoje właściwości lecznicze. O ile leki w postaci tabletek i kapsułek zwykle są skuteczne jeszcze przez jakiś czas po terminie ważności, tak leki w postaci roztworów, syropów czy maści mogą szybko ulec rozkładowi czy oddzieleniu się poszczególnych frakcji leku. Nasz niepokój powinny budzić nieprawidłowe naloty na tabletkach, zmiana koloru czy struktury leku oraz jego nieprzyjemny, zmieniony zapach.

Leki po terminie ważności tracą swoje właściwości lecznicze. O ile w przypadku leków przeciwbólowych, brak działania leku będzie łatwo zauważalny, tak brak innego działania może być przeoczony. Jest to szczególnie niebezpieczne na przykład, jeśli chodzi o leki przeciwkrzepliwe, których działania nie widzimy, a brak skutecznej ochrony może być przyczyną udaru mózgu czy nawrotu zakrzepicy żylnej. Bezwzględnie nie należy przyjmować przeterminowanych leków o wąskim indeksie terapeutycznym (czyli takich, w których pomiędzy dawką terapeutyczną a dawką toksyczną istnieje niewielka granica). Przestrzeganie daty ważności jest szczególnie ważne w przypadku następujących leków:

• leki przeciwdrgawkowe,

• warfaryna,

• nitrogliceryna,

• teofilina,

• digoksyna,

• preparaty stosowane w leczeniu chorób tarczycy,

• doustne środki antykoncepcyjne

• insulina.

U osób z rozpoznaną ciężką postacią alergii ( na przykład na jad owadów lub niektóre składniki pokarmowe) lekarze zalecają posiadanie przy sobie adrenaliny w postaci ampułkostrzykawki gotowej do użycia w każdej preparatu na nowy. Adrenalina po terminie ważności może nie być skuteczna i nie zabezpieczy przed rozwojem wstrząsu anafilaktycznego.

Czy przyjmowanie przeterminowanych leków może być niebezpieczne?

Przyjmując przeterminowane leki ryzykujemy przede wszystkim brakiem skutecznego leczenia naszego schorzenia i w konsekwencji pogorszeniem stanu zdrowia. Co więcej jednak, niektóre substancje lecznicze po upływie zalecanego czasu, mogą przechodzić niekorzystne przemiany chemiczne, w wyniku których powstają inne, toksyczne związki. Ma to miejsce na przykład w preparatach tetracyklin (leki z grupy antybiotyków zalecanych m.in. w leczeniu trądziku). Toksyczne metabolity leku mogą spowodować ciężkie uszkodzenie nerek pacjenta. Duże ryzyko niesie za sobą również stosowanie przeterminowanych preparatów stosowanych do oka. Leki te z założenia powinny być jałowe. Po upływie terminu ważności w kroplach lub maściach do oczu może dojść do rozwoju drobnoustrojów. Zastosowanie ich wówczas grozi rozwojem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Stosowanie przeterminowanych maści i preparatów miejscowych grozi zaostrzeniem stanu skóry i pojawieniem się innych schorzeń dermatologicznych wywołanych podrażnieniem miejscowym. Uważajmy szczególnie na leki recepturowe- sporządzane bezpośrednio  na miejscu w aptece. W przeciwieństwie do preparatów gotowych, zwykle nie zawierają one konserwantów, stąd ich trwałość nie przekracza 30 dni. Użyte po terminie mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia.  

Jak właściwie przechowywać leki?

Nie tylko data ważności ma znaczenie  dla skuteczności danego leku. Preparaty przechowywane w złych warunkach- w za niskiej lub za wysokiej temperaturze,  w zbyt dużej wilgotności lub nasłonecznieniu mogą utracić swoje właściwości lecznicze wcześniej niż wynikałoby to z ich daty ważności. Leki powinniśmy przechowywać w suchym i zaciemnionym pomieszczeniu, stąd łazienka nie jest najlepszym wyborem na miejsce domowej apteczki. W ulotce każdego leku znajdziemy informację o optymalnych warunkach przechowywania danego produktu.

Jak utylizować leki?

Leków, które przeterminują się w naszej domowej apteczce, bądź przestaną być przydatne, nie powinniśmy wyrzucać do kosza ani sanitariatów (muszla klozetowa, zlew). Leki wylane do ścieków (zwłaszcza antybiotyki w syropach czy zawiesinach, leki hormonalne czy leki onkologiczne) są bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego i zagrażają organizmom wodnym. Wyrzucając leki do zwykłego śmietnika, ryzykujemy również, że mogą one dostać się w niepowołane ręce czy być przypadkowo spożyte przez bawiące się dzieci lub zwierzęta. Ze szczególną ostrożnością powinniśmy traktować zużyte ampułkostrzykawki i inne igły, lancety lub nakłuwacze, które mogą być przyczyną zakłucia przez inne osoby. Gdzie w takim razie powinny trafiać zużyte i niepotrzebne leki? W większości aptek ogólnodostępnych znajdziemy pojemniki na przeterminowane leki, gdzie bezpiecznie i bezpłatnie możemy pozbyć się preparatów zalegających w naszych apteczkach. Zyskujemy w ten sposób gwarancję, że leki nie trafią w niepowołane ręce i zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane.

Powiązane produkty

Inhalator Tłokowy Intec Cirro

0 Oceny
Cena 138,80 zł

Inhalator kompresowo-tłokowy Intec Cirro to urządzenie medyczne niezastąpione w leczeniu  przewlekłych chorób układu oddechowego, a także do podawania wszelkich leków wziewnych. Model wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi ułatwiającymi jego używanie. 

Bogate, wymienne wyposażenie umożliwia korzystanie z produktu wielu osobom w różnym wieku – także niemowlętom i dzieciom.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza Humidifier & Purifier H680
  • Wyprzedaż!

Specjalnie dla wymagających osób, którym zależy na wydajnym systemie oczyszczania, powstał nawilżacz i oczyszczacz powietrza BONECO Humidifier & Purifier H680. To rozbudowana, hybrydowa jednostka, zatrzymująca zarówno większe zabrudzenia unoszące się w powietrzu, jak i te niewidoczne gołym okiem. Nawilża i oczyszcza powietrze, a dzięki możliwości zastosowania olejków zapachowych, całe pomieszczenie będzie pachnieć świeżością.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz