Katar u dzieci

Dlaczego infekcjom towarzyszy katar?

Za objawy, które zwykliśmy nazywać katarem ( a medycznie określa się je jako nieżyt nosa) odpowiadają w przeważającej części wirusy. Zwykle są to wirusy z grupy adenowirusów, rinowirusów lub koronawirusów (tak, wirus SARS-CoV2 ma również kuzynów, którzy wywołują łagodne przeziębienia). W trakcie zakażenia tymi patogenami dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa i jej przekrwienia, co jednocześnie wywołuje zwiększenie ilości wydzieliny. Katar i obrzęk śluzówki, choć niezwykle uciążliwe są jednak formą działań obronnych naszego organizmu- dzięki nim do jamy nosowej docierają komórki odpornościowe, a wydzielina fizycznie zmywa patogeny z powierzchni śluzówki.

Czy żółty lub zielony katar wymaga leczenia antybiotykiem?

;Jednym z najsilniej zakorzenionych mitów medycznych jest identyfikowanie żółtej lub zielonej wydzieliny z katarem ropnym. W praktyce katar ropny występuje niezwykle rzadko i towarzyszą mu zwykle objawy ogólne: gorączka, bóle głowy, a także brzydki zapach wydzieliny. W przebiegu niemal każdej infekcji kataralnej pojawia się natomiast kilka obrazów wydzieliny. Początkowo jest ona bardzo rzadka, niemal wodnista i zupełnie przezroczysta. Jest to okres bardzo wysokiej zakaźności- wydzielina zawiera dużą ilość wirusa. Etap ten trwa zwykle od 1 do 3 dni i przechodzi płynnie w coraz bardziej zagęszczającą się wydzielinę o kolorze białawym/białoszarym lub białożółtym. Końcowym stadium kataru jest gęsta, żółta lub zielonkawa wydzielina, która może oblepiać drogi oddechowa i bywa przyczyną kaszlu. Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego, mokrego kaszlu u dzieci, który może trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli w tym okresie dziecko po raz kolejny ulegnie zakażeniu innym typem wirusa ( co niezwykle często zdarza się u dzieci przedszkolnych i żłobkowych) rodzice mogą mieć wrażenie, że dziecko choruje niemal nieustannie.

Jak pomóc dziecku w walce z katarem?

Najważniejszym celem leczenia kataru i zapobieganiu jego powikłaniom jest skuteczne oczyszczenie jamy nosowej z zalegającej w nim wydzieliny. Jak już wiadomo z powyższych informacji, wydzielina ta może mieć różny charakter- o ile wodnista i jasna często samoistnie opuszcza jamę nosową, tak na póżniejszym etapie dziecko może mieć znaczny kłopot z zaleganiem gęstej wydzieliny, której nie potrafi pozbyć. Umiejętność skutecznego oczyszczenia nosa poprzez wydmuchanie go w chusteczkę przychodzi z wiekiem- zwykle w okolicach trzeciego lub czwartego roku życia. Na wcześniejszym etapie ( a czasem również i później) konieczna jest pomoc rodzica. U najmłodszych dzieci stosowane są do tego celu aspiracje treści jamy nosowej za pomocą specjalnych zestawów dostępnych w aptekach ( aspirator do nosa- ustny lub elektryczny). Przed aspiracją zaleca się wpuścić do każdego otworu nosowego kilka kropli soli fizjologicznej. Innym sposobem, który może być z powodzeniem stosowany w każdej grupie wiekowej są inhalacje za pomocą nebulizatora. Nebulizacje solą fizjologiczną lub solą z dodatkiem hialuronianu są niezastąpionym sposobem na walkę z uciążliwym katarem oraz nawilżenie i ukojenie podrażnionej śluzówki nosa. Po inhalacji można wykonać aspirację wydzieliny za pomocą aspiratora lub dziecko może samodzielnie wydmuchać nos. W przypadku gęstego kataru, poza standardowymi inhalacjami, sprawdzą sie również zabiegi z użyciem hipertonicznego roztworu soli- (3%NaCl), która jest środkiem rozrzedzającym gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych, a także ułatwiającym jego wykrztuszenie. Za pomocą nebulizatora możliwe jest również podanie wielu innych leków, które mogą być zalecone przez lekarza w czasie infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Kiedy dziecko z katarem wymaga badania lekarskiego?

Katar, a także wiążący się z nim często kaszel może jednak wymagać pilnej konsultacji lekarskiej w określonych sytuacjach. Należą do nich:

  • gorączka (>38 stopni) utrzymująca się powyżej 3 dni lub słabo reagująca na leki przeciwgorączkowe podawane w ilościach dostosowanych do wieku i wagi dziecka

  • obrzęk okolicy oczu, zwłaszcza powiek lub twarzy

  • brzydki zapach wydzieliny z nosa lub krwawienie z nosa ( pojedyncze krople krwi mogą zdarzyć się w czasie każdego nieżytu nosa i świadczą zwykle o niegroźnym o podrażnieniu śluzówki)

  • katar w pierwszym miesiącu życia ( noworodki)

  • podejrzenie ciała obcego w nosie

  • problemy z oddychaniem, świszczący oddech

Powiązane produkty

Aspirator elektroniczny Lanaform Baby Nose Vacuum polecany jest usuwania wydzieliny z dróg oddechowych u niemowląt i małych dzieci. Dzieci w wieku do 3 lat nie potrafią samodzielnie oczyścić nosa z wydzieliny, która zbiera się w jamie nosowej podczas przeziębienia jak również w przebiegu alergii, stanowiąc doskonałą pożywkę dla bakterii i prowadząc w efekcie do powikłań chorobowych.

Inhalator Tłokowy Intec Pingwin zaprojektowany został głównie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Oryginalny design połączono tutaj z funkcjonalnością klasycznego produktu medycznego, przez co aplikacja odpowiednich leków dzieciom nie będzie dla nich traumatyczna czy nieprzyjemna bowiem inhalator w kształcie wesołego pingwina skutecznie odciągnie ich uwagę od wykonywanych czynności.

Zestaw zawiera także specjalną przystawkę w kształcie smoczka przeznaczoną do inhalacji niemowląt.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz