Regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi – dlaczego jest tak istotny?
Samodzielny pomiar ciśnienia krwi jest nawet ważniejszym elementem leczenia i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, niż odwiedzanie specjalisty w gabinecie! Niestety wiele osób wciąż zapomina o tym, że poprzez to nieinwazyjne, proste i szybkie do przeprowadzenia badanie można w znacznym stopniu zadbać o swoje zdrowie i życie. Dlaczego warto zainwestować w ciśnieniomierz i używać go regularnie w domowym zaciszu?
 
„Biały fartuch” - jaki ma związek z ciśnieniem krwi?
Znasz zjawisko „białego fartucha”? To właśnie ono odpowiada w największej mierze za nieprawidłowości w wynikach pomiarów ciśnienia krwi wykonywanych w gabinecie pielęgniarskim czy lekarskim. Emocje, które towarzyszą pomiarowi wykonywanemu przez specjalistę, a także niejednokrotnie pośpiech w przyjmowaniu pacjentów sprawiają, że ostatecznie nie jesteśmy w stanie otrzymać miarodajnego wyniku badania. Ale nie tylko emocje są tu problemem. Badania ankietowe wskazały bowiem, że najczęściej za błędy pomiarowe odpowiadają rzeczywiście emocje — 93,5% badanych, ale także: ból — 35,3%, hałas w miejscu pomiaru — 35,3%, gorączka — 22,9%, zbyt wysoka lub zbyt niska temperaturę w miejscu pomiaru — 22,4% oraz wypełnienie pęcherza moczowego — 11,4%. Dodatkowo nawet 1 na 5 osób nie odpoczywa przez wymagane kilka minut przed wykonaniem pomiaru, wielu osobom zdarza się przed badaniem korzystać z kofeiny, pić herbatę, palić papierosa czy też wykonywać jakiś wysiłek. Dlatego coraz częściej zachęca się pacjentów do samodzielnego badania ciśnienia krwi, w domowym zaciszu, w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu oraz nerwowego pobudzenia. Jeśli wykonasz badanie za pomocą dobrej jakości sprzętu (o tym przeczytasz dalej w artykule) i zachowując wszelkie zasady dokonywania pomiaru – to z pewnością uzyskasz realny wynik.
Regularne wykonywanie pomiaru ciśnienia tętniczego w domu pozwala nie tylko na wyeliminowanie zjawiska „białego fartucha”, ale także na dokładną i bieżącą ocenę działania stosowanych leków, a przez to chociażby poprawę współpracy z lekarzem prowadzącym (zwłaszcza, gdy jednocześnie prowadzisz dzienniczek pomiarów). Taki rodzaj pomiaru niweluje większość czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą zaburzać wynik.
Jak prawidłowo wykonywać pomiary ciśnienia krwi?
Zacznijmy od tego, jaka powinna być optymalna częstotliwość pomiarów. Na początek, zanim poznasz swój organizm pod tym względem, rób pomiary kilkakrotnie w ciągu dnia. Najlepiej robić to w początkowej fazie zaraz po przebudzeniu, następnie po śniadaniu, a także po wysiłku fizycznym oraz przed i po przyjęciu leków (jeżeli jakieś stosujesz). Warto przy tym prowadzić swój własny dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, w którym będziesz zapisywać datę, godzinę i wynik pomiaru oraz opcjonalnie Twoje samopoczucie i/lub dodatkowe uwagi. Pamiętaj też, by mierzyć ciśnienie krwi również za każdym razem, kiedy czujesz osłabienie, zawroty głowy lub nieregularności w pracy serca!
Tymczasem oto kilka najważniejszych zasad samodzielnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi:
·         Pomiar wykonuje się zawsze na siedząco, z plecami opartymi wygodnie o mebel i z nogami luźno spoczywającymi na podłożu,
·        Bezpośrednio przed pomiarem chwilę odpocznij, nie wykonuj nagłych i intensywnych ruchów, zaś co najmniej na pół godziny przed nim nie stosuj żadnych używek (np. nie pij kawy, nie pal papierosów, nie pij napojów energetycznych), najlepiej korzystać z ciśnieniomierzy naramiennych (na przykład INTEC U150BP – do którego zalet należy wykrywanie arytmii czy też integracja ze specjalną aplikacją, a do tego wyjątkowa precyzja i dokładność pomiaru wynikająca z zastosowania nowoczesnej metody oscylometrycznej w badaniu).
 
Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego?
Samo regularne badanie swojego ciśnienia tętniczego krwi to już ogromny krok w stronę dobrego zdrowia. Ale co jeszcze możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia i jego konsekwencji takich, jak miażdżyca, udar mózgu, zawał serca?
·         Zadbaj o normalizację masy ciała – nadwaga i otyłość kilkakrotnie zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego,
·         Ogranicz spożycie soli – najlepiej zrezygnuj z przetworzonych, gotowych produktów (są dodatkowo dosalane) i wykorzystuj maksymalnie jedną, płaską łyżeczkę soli dziennie,
·         Zwiększ spożycie potasu – zwłaszcza w postaci świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych,
·         Uprawiaj aktywność fizyczną – wystarczy tylko 30 minut dziennie, nawet takiej aktywności jak zwykły spacer,
·         Wyeliminuj lub znacznie ogranicz używki takie, jak alkohol i papierosy.
 
Podsumowując, domowe pomiary ciśnienia tętniczego pozwalają na łatwe, proste, szybkie i przede wszystkim regularne sprawdzanie stanu swojego zdrowia. Ogromną zaletą wykonywania takich badań jest neutralne, spokojne otoczenie, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania będzie miarodajny. Oczywiście przed rozpoczęciem korzystania z tej metody warto przeszkolić się w sposobie jej właściwego wykonywania, a także zapoznać się z metodą działania sprzętu pomiarowego. Nie mniej ważne jest też dobranie ciśnieniomierza – najlepiej naramiennego, który gwarantuje wysoko precyzyjny pomiar.
 
Bibliografia:
Wiliński J. i wsp.: Przestrzeganie zasad prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego przez chorych na nadciśnienie tętnicze w praktyce samodzielnych pomiarów ciśnienia tętniczego (SBPM). Arterial Hypertension 2007, vol. 11, no 1, s. 53–59.
Wożakowska-Kapłon B. i wsp.: Nowe europejskie wytyczne dotyczące postępowania u chorego z nadciśnieniem tętniczym — czy istotnie zmieniają postępowanie lekarza praktyka?. Folia Cardiologica 2014 tom 9, nr 1, s. 33–53.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz